سلامت
کد خبر : 260592
یکشنبه - ۱۳ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۳
رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با بیان اینکه در زمان بروز پاندمی کووید 19، بروز و شیوع سایر بیماری‌های تنفسی همچون آنفلوانزا و سرماخوردگی کاهش پیدا می‌کند، با تاکید بر اینکه این مساله به معنای عدم امکان ابتلای همزمان به دو ویروس تنفسی نیست، گفت: با این حال احتمال بروز همزمان دو ویروس تنفسی ناشایع بوده اما غیرممکن نیست؛ همانگونه که در چین مواردی از ابتلای همزمان به کووید و آنفلوانزا گزارش شده است.

آیا امکان ابتلای همزمان به کرونا و آنفلوانزا وجود دارد؟

آیا امکان ابتلای همزمان به کرونا و آنفلوانزا وجود دارد؟

این متخصص عفونی ادامه داد: این مسئله در کشورهای دیگر مانند استرالیا، برزیل و آمریکا تست و ثابت شده که وقتی کرونا شایع است، بروز و شیوع سایر بیماری‌های تنفسی به شدت کاهش پیدا کرده است.

وی با اشاره به تایید این مساله در کشورهای نیمکره جنوبی همچون برزیل، عنوان کرد: به عنوان نمونه در برزیل که میزان شیوع کرونا بسیار بالاست، بروز و شیوع آنفولانزا نسبت به سال‌های گذشته خیلی کمتر شده است، به عبارت دیگر زمانیکه یک ویروس در جامعه غالب است، ویروس‌های دیگر سرکوب می شوند.

طبرسی با تاکید بر ضرورت و اهمیت تشدید رعایت اصول بهداشتی و پوشش ماسک در فصول سرد سال، اظهار کرد: به همان دلایلی که ذکر شد، در زمان پاندمی کرونا میزان بروز سرماخوردگی بسیار پایین است، لذا شهروندان نسبت به بروز هر یک از علایم تنفسی حتی آبریزش بینی حساس بوده و در ابتدا آن را کرونا فرض کرده و نسبت به قرنطینه و استراحت در منزل اقدام کنند.

این متخصص عفونی با بیان اینکه این شرایط در فصول سرد سال و تا زمانیکه کرونا شایع است، ادامه دارد، گفت: الان نیز مواردی از بیماران کرونایی داریم که با علایم سرماخوردگی و با تصور سرماخوردگی مراجعه می‌کنند ولی بعد مشخص می‌شود که کرونا داشته‌اند، لذا در این فصل باید بسیار هوشیارانه‌تر عمل و رفتار کنیم.

معاون بیمارستان مسیح دانشوری در خاتمه با تاکید بر اینکه اوضاع تهران در رابطه با شیوع کرونا بسیار خطرناک است، گفت: تخت های بستری بیمارستان تکمیل شده و جایی برای بستری بیماران جدید نیست، همانگونه که اعلام شده در حال حاضر ۱۰۵ بیمارستان در تهران نسبت به بستری بیماران کرونایی اقدام کرده‌اند ولی همچنان ظرفیت‌ها تکمیل است، لذا باید بیش از پیش مراقب بوده و پروتکل های بهداشتی را به صورت جدی رعایت کنیم./ایسنا