کرمانشاه » سلامت
کد خبر : 262321
شنبه - ۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۳
یک متخصص بیماری‌های عفونی و تب‌دار با اشاره‌ به علائم و نشانه‌های جدید بیماری کرونا ویروس، گفت: مراجعه با علائم غیرریوی بسیار زیاد شده که خیلی متنوع و تقریبا گمراه کننده است.

علائم جدید بیماری هزار چهره کرونا را بشناسید

علائم جدید بیماری هزار چهره کرونا را بشناسید

علی‌رضا جانبخش با اشاره به کاهش آمار مراجعات بیماران کرونایی در پی اعمال محدودیت‌های کرونایی طی یک هفته گذشته، اظهار داشت: به‌ دنبال یک هفته قرنطینه اعمال شده تعداد مراجعان سرپایی منجر به بستری کاهش یافته به طوری که تعدادی از بخش‌های امام رضا (ع) که برای کووید اختصاص داده شده بود، بسته شدند.

وی ادامه داد: با همکاری خوب مردم و تمهیدات اندیشیده شده حجم کار برای پرسنل کم شده که با ادامه این روند امیدواریم تا پایان هفته جاری با کاهش چشمگیری بیماری مواجه شویم.

این متخصص بیماری‌های عفونی و تب‌دار در ادامه اشاره‌ای به علائم و نشانه‌های جدید بیماری داشت و اضافه کرد: مراجعه با علائم غیرریوی بسیار زیاد شده که خیلی متنوع و تقریبا گمراه کننده است.

وی تصریح کرد: مراجعاتی با عوارض مغزی و اختلال هوشیاری، قلبی و اختلالات عروقی داریم که در بررسی‌های تکمیلی متوجه بیماری کرونا می‌شویم و مشخص نیست که آیا خود ویروس سبب سکته مغزی و قلبی شده و یا بیماری زمینه‌ای را تشدید و سبب سکته شده است.

جانبخش تصریح کرد: بیماری ارگان‌هایی که حاوی عروق زیادی هستند، همچون درگیری چشمی و قرمزی همراه با سوزش، اختلالات شنوایی، اختلات تعادلی در گوش، درگیرهای عضلانی تغییرات مفصلی، کمر درد خیلی شدید، خونریزی‌های جزئی داخل عضلات با دردهای طاقت‌فرسا و درگیری عصبی مغزی بسیار شایعه شده؛ بنابراین اگر در خود هر نوع بیماری غیرمعمول را می‌بینند حتما به پزشک و مراکز درمانی مراجعه کنید.

وی به تشدید ناگهانی و یکبارگی علائم ویروس کرونا اشاره و بیان کرد: بیمارانی داریم که حال خوبی دارند، ولی یک‌باره حالشان بدتر می‌شود که به آی.سی.یو می روند و حتی به فوت منجر می‌شود.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تصریح کرد: برخی از علائم کرونا ویروس ماندگار و برخی‌ها مانند خستگی، اختلالات بینایی، وزوز گوش و… با گذشت زمان از بین می‌رود.

وی از مردم خواست از مصرف خودسرانه دارو همچون کورتون‌ها و استروئیدها جدا خودداری کنند و افزود: مصرف خودسرانه داروهای تخصصی بیماری کرونا، در تشخیص بیماری و عارضه بیماری پزشک را گمراه می‌کند که خطر و عوارض را از جمله بروز دیابت به همراه دارد.

جانبخش تصریح کرد: اخیرا استفاده خودسرانه از استروئیدها سبب بالا رفتن قند و بروز عفونت قارچی خطرناک که درگیری چشم و سینوس‌ها را به همراه دارد، شده که حتی در مواردی تا تخلیه چشم هم پیش رفته است./فارس