برگزیده ها » کرمانشاه » اجتماعی » فرهنگی و هنری
کد خبر : 263544
پنجشنبه - ۱۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۱
مدیرکل آموزش و پرورش کرمانشاه عنوان کرد

احتمال افت تحصیلی دانش‌آموزان در پساکرونا

احتمال افت تحصیلی دانش‌آموزان در پساکرونا

 مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمانشاه از احتمال افت تحصیلی ۵۰ درصدی دانش‌آموزان در دوران پساکرونا خبر داد.

مجید یزدان‌پناه با اشاره به احتمال افت تحصیلی دانش‌آموزان بواسطه آموزش‌های غیرحضوری، گفت: احتمالا غیرحضوری شدن فرآیند آموزش به دلیل شیوع کرونا، افت تحصیلی حدود ۵۰ درصدی دانش آموزان را در پی داشته باشد. هرچند اظهار نظر قطعی در مورد میزان افت تحصیلی دانش‌آموزان به دلیل مجازی شدن آموزش‌ها منوط به برگزاری امتحانات است.

وی ادامه داد: افت تحصیلی دانش‌آموزان مقاطع مختلف تحصیلی در اثر مجازی شدن آموزش‌ها متفاوت است، با این حال به نظر می رسد دانش‌آموزان کلاس اولی و دومی بیشترین افت را داشته باشند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه فرآیند آموزش دانش‌آموزان کلاس اولی به ویژه در مناطق شهری استان که آموزش‌ها عمدتا غیرحضوری و با استفاده از شبکه شاد و تلویزیون بوده از کیفیت لازم برخوردار نیست، گفت: درخواست برگزاری آموزش حضوری این دانش‌آموزان را با رضایت خانواده‌های آنها و با رعایت فاصله گذاری و پروتکل‌های بهداشتی در مدارس داریم.

وی اضافه کرد: فرآیند اموزش دانش‌آموزان کلاس اولی و دومی مناطق روستایی استان که در مقاطعی با رعایت فاصله گذاری اجتماعی به صورت حضوری برگزار شده، بهتر از دانش‌آموزان مناطق شهری است.

 یزدان‌پناه با بیان اینکه هیچ چیز نمی تواند جای آموزش حضوری در مدارس را بگیرد، گفت: با این حال بجز دانش آموزان کلاس اولی و بعضا دوم که آموزش مجازی خیلی نمی تواند کیفیت لازم را برای آموزش آنها داشته باشد، در فرآیند آموزش بقیه دانش‌آموزان مشکلات کمتری داریم.

وی در ادامه اشاره ای هم به اجرای طرح “کوچ” برای کنترل وزن و چاقی دانش‌آموزان داشت و گفت: در این طرح تلاش می شود تا با همکاری مدارس در جهت کاهش اضافه وزن و چاقی  دانش آموزان گام برداشته شود.

وی اضافه کرد:بر اساس آمارهای جدید هم اکنون میزان شیوع اضافه وزن و چاقی در بین دانش‌آموزان سراسر کشور به حدود ۳۱ درصد رسیده که این آمار در استان کرمانشاه نیز در همین حدود است.

وی در ادامه اشاره ای هم به اقدامات انجام شده در حوزه مدرسه سازی بعد از زلزله بزرگ ۷.۳ ریشتری استان کرمانشاه در سال ۱۳۹۶ داشت و گفت: اگرچه زلزله ۷۸ مدرسه را در استان تخریب کرد، اما با مشارکت خیرین آمار مدارس ساخته شده در مناطق زلزله زده استان به ۳۰۰مدرسه نزدیک می شود و این یعنی بیش از سه برابر مدارس تخریب شده در زلزله مدرسه ساخته شده است.

یزدان پناه اضافه کرد: ظرف هزار روز بعد از زلزله هزار کلاس درس در استان کرمانشاه با مساحت ۱۱۰ هزار مترمربع ساخته شد.

وی با قدردانی از ورود خوب خیرین به حوزه مدرسه سازی در استان بعد از زلزله بزرگ این استان، گفت: پس از زلزله ۲۷۰ میلیارد تومان در حوزه مدرسه سازی در استان هزینه شده که ۱۲۵ میلیارد تومان آن سهم خیرین و ۱۴۵ میلیارد تومان دیگر سهم دولت بود.

در ادامه این نشست فرمانداران و رئوسای آموزش و پرورش شهرستان های استان که به صورت ویدئو کنفرانس در جلسه حضور داشتند، نظرات خود را برای جلوگیری از افت تحصیلی دانش آموزان در دوران کرونا مطرح کردند و قرار شد پیشنهاداتی مثل آموزش حضوری دانش آموزان کلاس اولی و دومی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای تصویب در جلسه بعدی ستاد کرونای استان مطرح شود/ایسنا