ویژه » برگزیده ها » کرمانشاه » اجتماعی
کد خبر : 263570
شنبه - ۱۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۶
معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه:

خودرو های فرسوده علت اصلی آلودگی هوای کرمانشاه است!

خودرو های فرسوده علت اصلی آلودگی هوای کرمانشاه است!

کرمانشاه-پایگاه خبری طلوع-وجود بیشمار خودرو های فرسوده و خارج از رده علت اصلی آلودگی هوای کرمانشاه است

دکتر آذر ولی زاده گفت: کرمانشاه یکی از استان هایی است که بیشترین حجم خودرو های فرسوده را دارد. تعداد بیشمار این خودرو ها و در کنار آن وجود صنایع بزرگ در منطقه بیستون باعث بروز آلودگی و تشدید آن می شود.

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگارطلوع کرمانشاه اظهار کرد: مشکلی که باعث تشدید آلودگی هوا در چند وقت پیش شد وارونگی دما در استان بود.


کاهش دمای بیش از ۶تا ۷درجه در شبانه روز باعث نوسان دما و بروز آلودگی می شود.
دکتر آذر ولی زاده افزود:حجم آلودگی در شهر کرمانشاه بیشتر از سایر شهرستان های استان بود،همچنین در قصر شیرین و کنگاور نیز بصورت لحظه ای آلودگی رخ داد.

وی همچنین گفت : وجود کوه های بیستون و طاقبستان و استقرار صنایع بزرگی مانند(نیروگاه بیستون، کارخانه های کاشی بیستون و سیمان) در محدوده کرمانشاه_ بیستون و سرمای هوا باعث ایجاد آلودگی در جو کرمانشاه می شود، وجود کوه ها باعث می شود هوای سنگین و آلوده به راحتی از جو منطقه خارج نشود.

آذر ولی زاده گفت: در طرح سیاهه انتشار که از طرف سازمان محیط زیست به دانشگاه تهران واگذار شد و این دانشگاه با همکاری دانشگاه مشهد و اداره کل محیط زیست کرمانشاه به بررسی آن پرداخت، مشخص شدعلت اصلی آلودگی هوای کرمانشاه وجود و تردد بیشمار خودرو های فرسوده در استان است.

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست کرمانشاه گفت: با توجه به وضعیت اقتصادی، کرمانشاه یکی از استان هایی است که بیشترین تعداد خودروی از رده خارج در آن وجود دارد. مردم بخاطر گذران زندگی و معیشت خود مجبورند با  خودروهای فرسوده کار کنند چون فشار بار اقتصادی اجازه خرید یک خودروی سالم و نو را به آنها نمی دهد!

دکتر ولی زاده گفت:مسئله ای که کمتر به آن توجه شده نصب دوربین هایی است که می توانند وضعیت فنی خودرو ها را در کلانشهرها کنترل کنند، دستگاه های مربوطه (شهرداری و راهداری) از کنار این موضوع در کرمانشاه با بی توجهی می گذرند‼️

وی همچنین افزود: اگر از تعداد خودرو های فرسوده در کرمانشاه کاسته شود به طور قطع آلودگی هوا به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

محیط زیست سعی کرده با ارایه مشاوره، راهکار، سیستم پایش آنلاین و نظارت شبانه روزی تا حدودی مشکل آلودگی صنایع کرمانشاه را کنترل نماید. معضل کنترل خودرو ها مشکلی نیست که محیط زیست یک طرفه اشرافی بر آن داشته باشد.

وی افزود: ریزگردها در فصول سرد سال مشکل عمده ای ایجاد نمی کنند، مشکل اصلی آلودگی خودرو های فرسوده است و همچنین برخی صنایع نیز در ساعاتی که کنترل و پایش آنها از سیستم خارج می شود می توانند موجب بروز و تشدید آلودگی شوند.

پریا امیری پریان