برگزیده ها » کرمانشاه » اجتماعی
کد خبر : 54693
دوشنبه - ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۶
یک فعال کارگری:

“قراردادهای نانوشته” بلای جان کارگران شده‌ است/افزایش ۳۶.۵ درصدی نرخ دستمزد، جوابگوی نیازهای زندگی کارگری نیست

“قراردادهای نانوشته” بلای جان کارگران شده‌ است/افزایش ۳۶.۵ درصدی نرخ دستمزد، جوابگوی نیازهای زندگی کارگری نیست
 

رییس کانون بازنشستگان کارگری استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: بارها درخواست کردیم بخشی از افزایش دستمزد کارگران به صورت بن کالا و سبد اقلام اساسی باشد اما این کار صورت نگرفت.

 
وی با بیان اینکه بخش اعظم کارگران کشور در بخش خصوصی فعالیت دارند، یادآور شد: بخش‌ خصوصی متاسفانه عامل اصلی افزایش هزینه‌های خود را بالا رفتن نرخ دستمزد کارگران می‌بیند و این در حالی است که سهم دستمزد کارگر حتی ۱۰ درصد هزینه‌های تولید هم نیست.


کارگرانی که با قرارداد نانوشته مشغولند!

رئیس کانون بازنشستگان کارگری استان کرمانشاه  معضل دیگر کارگران را عدم امنیت شغلی آنها و قراردادهای موقت دانست و تاکید کرد: از آنجایی که در کشور ما عدم توازن بین نیروی کار و  بازار کار وجود دارد، برخی از کارفرمایان از این موضوع سوءاستفاده می‌کنند و قراردادهای سفید امضا برای کارگران در نظر می‌گیرند.
 

اکبری اضافه کرد: در برخی موارد کارگران حتی با یک قرارداد نانوشته مشغول به کارند و اگر قراردادی هم نوشته می‌شود اسم کارگر درآن  نمی‌آید و کارفرما می‌تواند به صورت یک طرف آن را نقض کند.
 

این فعال کارگری با بیان اینکه بر اساس قانون کار نباید برای کارهایی که ماهیت دائمی دارند قراردادهای کوتاه مدت در نظر گرفته شود، خاطرنشان کرد: هم اکنون بیش از ۸۰ درصد کارگران در ایران قراردادی هستند و تعداد کمی از کارگران دائم که در کشور داریم نیز هم اکنون در شرف بازنشستگی هستند.


اکبری با اشاره به اینکه اکنون گاهی یک کارگر بعد از چند ماه یا یک سال از کاری که در آن مشغول است خراج می شود، گفت: با اخراج یک کارگر ۱۰ نفر حاضرند  به دلیل مشکلات اقتصادی به جای او سر کار بیایند و این امر باعث می شود کارگران مجبور باشند در هر شرایط سخت و ناعادلانه ای کار کنند.


شرکت‌هایی که کارگر دلالی می‌کنند


وی وجود واسطه ها و دلالان برای تامین نیروی کار را نیز مشکل دیگری برای قشر کارگری برشمرد و اظهار کرد: فعالیت شرکت‌های پیمانکاری برای تامین نیروی کار و کارگر از اول هم اشتباه بود.

وی گفت: این شرکت ها از دستگاه‌های مختلف پول بیشتری می‌گیرند و مقدار کمی از آن را به کارگر پرداخت می‌کنند و به نوعی مشغول دلالی و واسطه گری در تامین نیروی کار هستند.رئیس کانون بازنشستگان کارگری استان کرمانشاه ادامه داد: حذف این شرکت‌ها هم به سود دستگاه‌ها است و هم به معیشت کارگران. کمک می‌کند.

کارگران در مزایای مناطق جنگی نادیده گرفته شدند

رئیس کانون بازنشستگان کارگری استان کرمانشاه از اینکه کارگران کرمانشاه از مزایای مناطق جنگی بهره مند نشدند هم بسیار انتقاد کرد و ادامه داد: این میزان تبعیض به هیچ عنوان قابل قبول نیست.


اکبری با بیان این که این امر باعث می شود شکاف بین کارگران و کارکنان دولت بیشتر شود، عنوان کرد: پیگیری‌های لازم را در این زمینه انجام داده‌ایم و نامه ای به دفتر مقام معظم رهبری، دفتر ریاست جمهوری، رئیس مجلس، استاندار کرمانشاه، مجمع نمایندگان و … نوشتیم تا این موضوع پیگیری شود.
 

وی اشاره‌ای هم به مشکلات کارگران بازنشسته خصوصا  از بعد معیشتی داشت و افزود: متاسفانه طرح همسان سازی حقوق چندین سال است که برای کارگران بازنشسته اجرا نشده است. به علاوه بسیاری از کارگران بازنشسته حداقل دریافتی را دارند که جواب هزینه‌های آنها در این سن را نمی دهد.
اکبری درباره مسائل درمانی کارگران و افزایش هزینه‌های این بخش  نیز عنوان کرد: اگرچه صفر تا ۱۰۰ دارو و درمان کارگران باید در مراکز ملکی تامین اجتماعی رایگان صورت گیرد، اما متاسفانه هم اکنون در برخی از بیمارستان‌ها با کمبود برخی از اقلام دارویی مواجهیم و کارگران مجبور می شوند داروی مورد نیاز خود را خارج از سیستم تامین اجتماعی و با هزینه بالا تامین کنند.

وی ابراز امیدواری کرد در هفته‌ای که به نام کار و کارگر نامگذاری شده این مشکلات به گوش مسئولین برسد و بخشی از دغدغه‌های جامعه کارگری که بار اصلی تولید و گرداندن چرخ اقتصاد کشور را برعهده دارند، مرتفع شود/ایسنا