برگزیده ها » کرمانشاه » اجتماعی » اقتصادی
کد خبر : 107683
چهارشنبه - ۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۹
با پیش‌بینی کاهش قیمت مرغ بعد از تابستان

چرا تابستان‌ها مرغ گران می‌شود؟

چرا تابستان‌ها مرغ گران می‌شود؟
چهارآیین اضافه کرد: در کنار همه این عوامل، کاهش شدید قدرت خرید مردم بازار مرغ را تحت تاثیر قرار داده، زیرا در حال حاضر که پنج دهک پایین جامعه قدرت خریدشان پایین آمده و توان خرید گوشت قرمز، ماهی، بوقلمون و… را ندارند، مرغ را کالای جایگزین کرده اند.
 
این کارشناس  صنعت طیور در نهایت دخالت های دولت در قیمت گذاری بازار مرغ را در بالا رفتن گاه و بی گاه قیمت مرغ اثرگذار ارزیابی کرد و افزود: انتظار داریم دولت از این نوع دخالت هایی که هیچ پشتوانه  کارشناسی ندارد صرف نظر کند، زیرا  به گواه تجربه سنوات اخیر دستوری کردن قیمت مرغ، کاهش عرضه این محصول را در پی خواهد داشت.
 
چهارآیین در ادامه با اشاره به ساختار خرده مالکی و بازار رقابتی مرغ در کشور گفت:  صفر تا ۱۰۰ مدیریت تولید مرغ بهتر است در اختیار بخش خصوصی گذاشته و ساختاری تعریف شود که تمام فرایند تولید و توزیع مرغ  تحت یک مدیریت واحد قرار گرفته و تصمیم گیری ها در این صنعت یکسان باشد، زیرا منفک بودن حلقه های صنعت از همدیگر سبب خواهد شد تا شاهد افت و خیزهای گاه و بی گاه بازار مرغ باشیم.
 

عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران ایران در ادامه اشاره ای هم به وجود ۲۰ هزار و ۵۰۰ واحد مرغداری صنعتی در کشور داشت و افزود: این واحدها سالانه حدود سه میلیون تن مرغ زنده و به عبارتی دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن گوشت مرغ تولید می‌کنند. 

 
چهارآیین سرانه مصرف گوشت مرغ را ۲۹ کیلوگرم در سال عنوان کرد و افزود: نیاز سالانه کشور به گوشت مرغ دو میلیون و ۳۰۰ هزار تن است، لذا در کشور مازاد تولید داریم.
 
 وی تاکید کرد: در صورت حمایت همه جانبه امکان تولید و صادرات یک میلیون تن گوشت مرغ مازاد بر نیاز داخل وجود دارد./ایسنا