برگزیده ها » کرمانشاه » اجتماعی » اقتصادی
کد خبر : 274712
سه شنبه - 23 آذر 1400 - 10:45
 یک کارشناس بازار سرمایه؛

بورس خوب می‌شود، اما امسال نه

بورس خوب می‌شود، اما امسال نه

 یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است، بازار بورس بهتر می‌شود، اما بهبود آن احتمالا در سال آینده خواهد بود.

علیرضا رستمی، با اشاره به چشم انداز بازار سرمایه  با توجه به افزایش اخیر قیمت ارز، اظهار کرد: بالا رفتن نرخ ارز در عمل باید باعث بهبود وضعیت بازار سرمایه شود، زیرا با افزایش قیمت دلار درآمد شرکت‌های صادراتی بزرگ که در بورس فعالیت دارند افزایش خواهد یافت، اما اکنون شرایط به این شکل نیست.

وی تنها راه بهبود بازار سرمایه را افزایش بهره‌وری واحدهای تولیدی که سهام آنها در بورس عرضه می‌شود دانست و یادآور شد: متاسفانه در شرایط کنونی شاهد این افزایش بهره‌وری و بازدهی نیستیم.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه اکنون از یک سو هزینه‌های تمام شده تولید خصوصا در بخش انرژی و خوراک اولیه بسیار افزایش یافته و از سوی دیگر قیمت فروش محصولات خصوصا برای صنایع بزرگ به صورت دستوری تعیین می‌شود، ادامه داد: از سوی دیگر واحدهایی که صادرات دارند هم موظفند ارز صادراتی خود را به نرخ نیما به کشور برگردانند که به جهت اختلاف قیمت ارز نیمایی و بازار آزاد این موضوع هم به زیان واحدهای تولیدی است.

رستمی معتقد است، تا وقتی که شرایط اینچنین باشد شاهد بهبود بورس نخواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه دولت هرطور شده تلاش می‌کند تا پایان امسال نرخ ارز را هم کنترل کند، عنوان کرد: این امر نیز خود مانعی برای بهبود بازار و افزایش درآمد شرکت‌های صادراتی خواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه کنترل نرخ ارز را حداکثر تا اوایل سال آینده مقدور دانست و خاطرنشان کرد: احتمالا سال آینده با تغییر قیمت ارز وضعیت بازار سرمایه تا حدودی بهتر خواهد شد.

موضوع دیگری که رستمی به آن اشاره کرد کاهش ۱۹ هزار میلیارد تومانی سهم بورس برای تامین مالی دولت در بودجه سال ۱۴۰۱ بود و اظهار کرد: اگر این کار واقعا اجرا شود به سود بازار خواهد بود و باعث کاهش مداخله در بازار سرمایه خواهد شد، اما بعید است در عمل محقق شود.

وی ادامه داد: دولت باید به جای بورس از روش‌های دیگری مانند فروش سهام و یا انتشار اوراق استفاده کند که آنها هم مشکلات خاص خود را دارد و احتمالا عملی نخواهد شد و در نتیجه دولت در نهایت مجبور می‌شود همان سیاست قبلی را درباره تامین مالی از بورس پیش بگیرد.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: البته ۱۹ هزار میلیارد تومان رقم چندان زیادی نیست که بخواهد تاثیر خیلی جدی در بازار بگذارد، برای مقایسه در روزهایی که وضعیت بازار خوب هم نیست حداقل دو هزار میلیارد تومان معامله در یک روز صورت می‌گیرد، پس این عدد آنقدر قابل توجه نیست که بازار را تحت تاثیر قرار بدهد./ایسنا