بیستون نیز شهری در ۳۰ کیلومتری شرق کرمانشاه است که در محوطه تاریخی آن تنها اثر جهانی استان کرمانشاه یعنی سنگ نوشته یا کتیبه هخامنشینی در آن واقع شده است.

بیش از ۱۵۰ اثر تاریخی در بخش بیستون وجود دارد که سنگ نوشته و سنگ نگاره داریوش هخامنشی با بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ سال قدمت مهمترین آن است.

اجرای طرح کریدور تاق بستان – بیستون از سه سال گذشته در دستور کار کارگروه گردشگری استان کرمانشاه قرار گرفته و مسئولان استان بر اجرای این طرح با هدف تقویت گردشگری استان تاکید دارند. 

۱۲/۸ میلیارد تومان رقم سرمایه گذاری در این طرح

آنچنان که مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه محور بیستون – تاق بستان با طول ۳۰ کیلومتر دارای ظرفیت های خوب گردشگری و مستعد توسعه و ایجاد زیرساخت های توریستی و تفریحی است.
امید قادری با اشاره به انتفاع مردم و ساکنین این منطقه در جهت سرمایه گذاری در حوزه گردشگری، اظهار داشت: میراث فرهنگی با صدور مجوزهای بوم گردی و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت حامی مردم منطقه و ایجاد اشتغالزایی خواهد بود.

وی همچنین از تهیه بسته های سرمایه گذاری ارزان قیمت برای سرمایه گذاران خبر داد و افزود: سرمایه گذارانی که علاقه مند به سرمایه گذاری در این بخش هستند می توانند با مراجعه به معاونت سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی استان، بسته های پیشنهادی را مطلعه کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان از پیش بینی ۱۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در این کریدور گردشگری خبر داد و خاطرنشان ساخت: این نوع سرمایه گذاری در استان کم نظیر خواهد بود و امیدواریم شاهد اتفاقات خوبی در آینده برای استان باشیم.

قادری در ادامه گفت: در مرحله دوم طرح، به دنبال ایجاد یک سازمان عمران جدید برای پیگیری مشکلات این طرح هستیم که مشکلات زیرساختی اولیه برطرف شود.

کریدور تاق بستان – بیستون، طرحی بزرگ و هزینه بر

اما شهردار بیستون نظری مخالف مسئولان استان در ارتباط با این طرح دارد او میگوید: طرح بزرگی است و هزینه های زیادی باید برای آن کرد و مهمتر از همه این مسائل زمین های کشاورزی مرغوب و خوبی را باید در مسیر این طرح باید از بین برد.

شورش فرامرزی که بهمن ۹۵ به عنوان شهردار بیستون انتخاب و فعالیت خود را آغاز کرده، طرح کریدور را به منوریل دوم تشبیه کرد و افزود: بر سر راه اجرای این طرح پادگان های نظامی واقع شده که باید عقب نشینی کنند که بعید به نظر می رسد این اتفاق بیافتد و تنها هزینه های پروژه افزایش می یابد.

او پیشنهاداتی نیز دارد و تاکید دارد که مسئولان این طرح را تعدیل کنند و به جای صرف هزینه های کلان بر روی شهر جهانی بیستون و تقویت گردشگری آن متمرکز شوند.

شهردار این شهر جهانی معتقد است که بیستون با اثر جهانی که دارد مشهور و معرف دنیا است و هرگونه سرمایه گذاری در حوزه گردشگری این شهر به نفع استان است.

او پیشنهاد کرد که به جای طرح کریدور تاق بستان – بیستون روی وضعیت موجود این شهر تمرکز شود مثلا شهرک الزهرا که به محوطه تاریخی بیستون چسبیده تملک شود و به عنوان ظرفیتی گردشگری مورد بهره برداری قرار گیرد.

او کاربری این شهرک را گردشگری دانست و تصریح کرد که در صورت سرمایه گذاری در این شهرک می توان آن را به مکانی مانند «نمک آبرود» تبدیل کرد و مکانی گردشگری در خوز شان و جایگاه شهر جهانی بیستون ساخت.

وی با بیان اینکه ۳۰۰ واحد مسکونی در شهرک الزهرا بیستون وجود دارد، افزود: تملک این تعداد واحد مسکونی هزینه ای به مراتب خیلی کمتری نسبت به نیاز بودجه ای طرح کریدور دارد و از طرف دیگر ۲۵۶ واحد مسکن مهر در بیستون وجود دارد که ساکنان شهرک الزهرا را می توان به این واحدها منتقل کرد.

وی با بیان اینکه برای اجرای طرح کریدور تاق بستان – بیستون سازمانی هم می خواهند تشکیل بدهند، گفت: تشکیل این سازمان هم هزینه بر است.

شهردار بیستون بر آسیب شناسی اجرای این طرح تاکید کرد و افزود: تا قبل از آغاز اجرای این طرح بهتر آن است که آسیب شناسی جدی انجام شود و اگر این آسیب شناسی درست انجام نشود عاقبت برخی از طرح های کلان استان از جمله منوریل در انتظار این طرح است.

فرامرزی شهر جهانی بیستون را فاقد زیرساخت های گردشگری دانست و بهترین راهکار برای تقویت گردشگری استان، ایجاد زیرساخت های گردشگری در این شهر دانست. استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای بیش از چهار هزار اثر تاریخی است که ۲ هزار و ۲۵۰ اثر آن ثبت ملی شده است.

وجود چهار هزار و ۲۰۰ اثر ثبت شده ملی، یک اثر ثبت شده جهانی و ده ها اثر گردشگری که هنوز به ثبت نرسیده اند حاکی از استعداد بالای کرمانشاه در بخش گردشگری است.
بیستون و طاق بستان، معبد آناهیتا، طاق گرا، گور دخمه اسحاق وند، تکایای بیگلربیگی و معاون الملک، بوستان کوهستان، بازار سنتی، سراب های نیلوفر، هرسین، صحنه، روانسر، غار قوری قلعه، غار پراو، کاروانسراهای شاه عباسی و ماهیدشت، آبشار پیران و … از مهمترین آثار تاریخی و طبیعی گردشگری در استان کرمانشاه است./ایرنا