البته این طرح مخالفانی نیز دارد مخالفان بیشتر از جنبه اقتصادی به این ماجرا نگاه کرده اند و کمتر شدن روز‌های کاری را مانعی در مسیر رشد کشور دانسته اند. در بخشی از گزارش مرکز پژوهش‌ها در نقد این طرح آمده است که: «با توجه به شرایط ویژه کشور چنین رویکرید با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و شعار سال (رونق تولید) در تعارض است.»
 
کارشناسان ایراداتی را به این طرح وارد می‌کنند که اولین آن مربوط به استفاده از واژه «تعطیلی» روز‌های پنج‌شنبه در ماده واحده است. با استناد به قانون اساسی تعطیلی پنجشنبه‌ها در هیچ قانونی ذکر نشده است.
دومین ایراد مشخص نبودن دامنه مشمولیت است، چون در این طرح واژگان نامفهومی مثل «مراکز اداری، آموزشی و قضایی» بکار رفته است. سومین ایراد استفاده از عبارت «استان‌ها و شهرستان‌ها» است. درحالیکه تقسیمات کشوری شامل روستا، ده و بخش هم می‌شود.
با وجود اینکه این طرح بار‌ها در ادوار مختلف مجلس مطرح شده، اما هنوز به نتیجه نرسیده است. این درحالیست که فعالان اقتصادی بر لزوم اجرای هرچه سریعتر این طرح تاکید می‌کنند و حتی معتقدند در گام اول بهتر است که دو روزه شدن تعطیلات تصویب شود و سپس تعیین کنند که کدام روز باید تعطیل شود. چرا که ادامه دار شدن این اختلافات تنها تصویب این طرح را به تعویق می‌اندازد/فارس