سرپرست معاونت نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه از ورود تدریجی پرندگان مهاجر به کرمانشاه خبر داد.

آذر ولی‌زاده در گفت و گویی اظهار کرد: هر سال از اوایل آبان شاهد ورود پرندگان مهاجر به کرمانشاه هستیم و امسال نیز ورود تدریجی این پرندگان به داخل استان آغاز شده است.

وی با بیان اینکه این پرندگان از گونه‌های مختلفی از جمله حواصیل، لک‌لک، انواع اردک و… هستند، افزود: پرندگان مهاجر از سمت دجله و فرات به کرمانشاه می‌آیند.

سرپرست معاونت نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه اطراف تالاب‌ها، رودخانه‌ها، سراب‌ها و هر محدوده‌ای که آب داشته باشد را از مناطق فرود این پرندگان دانست و خاطرنشان کرد: تالاب هشیلان به دلیل وسعت و زنجیره غذایی که دارد یکی از توقفگاه‌های اصلی پرندگان مهاجر به شمار می‌رود.

ولی‌زاده زمان ماندگاری این پرندگان را بسته به نوع آنها متفاوت اعلام کرد و گفت: تامین زنجیره غذایی و شرایط آب و هوایی در ماندگاری این پرندگان موثر است.

وی اضافه کرد: اگرچه اکنون ورود تدریجی این پرندگان به استان کرمانشاه آغاز شده، اما  اوج حضور پرندگان مهاجر را در آذر و دی ماه در کرمانشاه داریم.

سرپرست معاونت نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه از تشدید نظارت بر محل فرود پرندگان مهاجر در این ایام با همکاری محیط‌بانان خبر داد تا مشکلی از نظر شکارغیرمجاز برای این پرندگان رخ ندهد.

ولی‌زاده اشاره‌ای هم به پایش آنفلوآنزای پرندگان خصوصا در فصل مهاجرت پرندگان و شروع سرما داشت و یادآوری کرد: پایش آنفلوآنزا از شروع سرما آغاز می‌شود و محدود به فصل مهاجرت پرندگان نیست.

به گفته این مسئول، امسال و سال گذشته موردی از آنفلوآنزای پرندگان در حیات وحش استان نداشته ایم.

وی اظهار کرد: محیط‌بانان در گشت‌های مستمری که دارند هرگونه تلفات را گزارش می‌دهند و مراتب را با دامپزشکی در میان خواهیم گذاشت/ایسنا