امید حاج محمدی سرپرست اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه درباره بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان اظهار کرد: بیماری آنفلوانزا یک بیماری فوق حاد ویروسی است که پرنده آلوده به ویروس، آلودگی را از طریق ترشحات دفع می کند و این عامل می تواند بیماری را از پرندگان وحشی مهاجر به پرندگان محلی منتقل کند و در اثر تماس بیماری به پرندگان بومی روستا و واحد های صنعتی منتقل شود. 
حاج محمدی اضافه کرد: واحدهای صنعتی باید با رعایت اصول امنیت زیستی در واحد ها با کنترل تردد افراد، وسایل نقلیه و تجهیزات در واحدها مانع از انتقال بیماری در واحد پرورشی خود شود و به این نکته باید توجه کرد که در طول دوره پرورش، تلفات را در خود مرغداری در کوره لاشه سوز و یا چاه تلفات دفن کرد و همچنین در واحدهای روستایی نیز از رهاسازی پرندگان بومی در فضای آزاد حتی المقدور خودداری شود و در صورت امکان پرندگان را در حیاط در داخل فنس نگهداری کنند.

این مقام مسئول از پرورشدهندگان طیور روستایی خواست: از خرید طیور بومی از دست فروشان دوره گرد پرهیز کنند و حتی المقدور طیور مورد نیاز خود را از همسایگان و یا داخل روستا تهیه کنند.وی اظهار کرد:رعایت نکات بهداشتی تاثیر بسزایی در جلوگیری از بروز و شیوع بیماری آنفلوانزا فوق حاد پرندگان دارد افزود: خوشبختانه در سال ۹۷ با پایش و مراقبت کارشناسان دامپزشکی در سطح استان و شهرستانها تاکنون هیچ موردی ار بیماری در واحدهای صنعتی، روستایی و حیات وحش مشاهده نشده است.

حاج محمدی در پایان از پرورش دهندگان خواست در صورت مشاهده تلفات در واحد های صنعتی و طیور روستایی، مراتب را از طریق تلفن ۱۵۱۲ و یا سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۰۰۰۱۵۱۲ با دامپزشکی در میان بگذارند. /باشگاه خبرنگاران