امید حاج‌محمدی پیش از ظهر امروز در جمع اصحاب رسانه، در خصوص سبز شدن عضله سینه مرغ، اظهار داشت: سبز شدن عضلات سینه مرغ تنها یک سندرم ناشی از عدم خون رسانی کامل به عضله عمقی سینه است و این امر به دلیل تراکم در سالن‌های پرورش مرغ گوشتی یا نگهداری در شرایط نامناسب اتفاق می‌افتد که در ظاهر مرغ قابل مشاهده و تشخیص نیست.

سرپرست اداره‌کل دامپزشکی استان کرمانشاه تصریح کرد: کمبود اکسیژن در سالن‌های پرورش نیز از جمله عواملی است که در این عارضه تاثیرگذار است، اصولا عضله سبز عارضه‌ای است که بیشتر به دلیل کمبود اکسیژن در بافت‌های بدن مرغ اتفاق می‌افتد به خصوص عضله سینه که به خاطر بال زدن‌های مکرر پرنده ممکن است اکسیژن کافی به آن نرسد.

 وی خاطرنشان کرد: این موضوع هیچ‌گونه ارتباطی به عفونت‌ها و بیماری‌های میکروبی و تزریق هورمون ندارد و برخلاف اظهارات کذب منتشر شده که سبز شدن عضله سینه مرغ به تزریق هورمون نسبت داده شده، باید توجه داشت که مصرف هورمون، غیرمنطقی و غیرعلمی است؛ چرا که در مصرف خوراکی هورمون به دلیل پروتئینی بودن آن توسط اسید‌های گوارشی مرغ تجزیه و از بین می‌رود و در صورت استفاده از روش تزریقی باید به تک تک طیور یک مرغداری تزریق انفرادی صورت گیرد که این امر هم بسیار زمان‌بر، استرس‌زا و غیرمنطقی است و از لحاظ اقتصادی هم مقرون به صرفه نیست.

حاج‌محمدی با اشاره به نظارت بهداشتی مستمر دکتر دامپزشک و کارشناس دامپزشکی در کشتارگاه های صنعتی مرغ بر روند کشتار، افزود: این عارضه در ظاهر مرغ قابل تشخیص نیست و فقط در هنگام باز شدن سینه قابل رویت است.

این مسؤول به مصرف‌کنندگان  توصیه کرد، در صورت مشاهده این عارضه در مرغ اگر گوشت بوی نامطبوعی نداشته باشد می‌توانند قسمت تغییر رنگ داده شده را جداسازی و بقیه را مصرف کنند، چرا که عضله سبز هیچ گونه خطری برای سلامت ندارد.

وی نظرهای تخصصی را تنها از افراد کارشناس و تحصیل کرده مورد پذیرش دانست و اظهار داشت: نظرهای افراد غیرکارشناس تنها موجب تشویش اذهان عمومی و موجب ضربه به صنعت پرورش طیور کشور و کاهش مصرف گوشت مرغ  می‌شود.

سرپرست اداره‌کل دامپزشکی استان کرمانشاه در پایان، گفت: مصرف کنندگان می‌توانند با اطمینان خاطر و بدون دغدغه فرآورده‌های خام پروتئینی مورد نیاز خود را از مراکز معتبر و مجاز زیر نظارت دامپزشکی تهیه کنند و در صورت داشتن هرگونه سوال، انتقاد و یا پیشنهاد با سامانه تلفنی ۱۵۱۲ و یا سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۰۰۰۱۵۱۲ اداره‌کل دامپزشکی استان تماس حاصل نمایند/فارس