یکی از موبایل فروشان کرمانشاه با بیان اینکه وقتی بازار پر از گذرنامه باشد قیمت آن حدود ۳۵۰ هزار تومان است، می‌گوید: اکنون که زمان برگشت حجاج است گذرنامه در بازار زیاد داریم  و قیمت‌ها پایین است، اما وقتی  گذرنامه در بازار کم باشد تا ۶۰۰ هزار تومان هم پول می‌کند.

وی ادامه داد: مثلا افرادی که تازگی به عتبات عالیات سفر کرده اند می‌توانند با فروش گذرنامه خود بخشی از هزینه‌هایشان را جبران کنند.

این فعال بازار موبایل یادآوری کرد: قرار نیست گذرنامه فرد را بگیریم، بلکه فقط کد ملی و شناسه گذرنامه را گرفته و در سامانه ثبت می‌کنیم.

وی با بیان اینکه صاحب گذرنامه پس از برگشت از سفر خارجی  فقط دو ماه فرصت دارد که گوشی به اسمش ریجستر شود، ادامه دارد: این محدودیت‌ها باعث می‌شود قیمت بالا برود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا فروش کدملی و گذرنامه پیامدی برای افراد ندارد، گفت: با هر کد ملی فقط می‌توان یک گوشی ریجستر کرد، پس مشکل مالیاتی و… برای فرد رخ نمی‌دهد.


محدودیت واردات موبایل دلیل این کار است
 

رئیس اتحادیه رایانه و انفورماتیک کرمانشاه نیز با بیان اینکه موضوع خرید و فروش گذرنامه بسیار کمرنگ شده است، این کار را تخلف دانست.

شمس‌الله امیری  گفت: در گذشته به دلیل محدودیت‌های که برای واردات گوشی تلفن همراه وجود داشت، شاهد خرید و فروش گذرنامه بودیم، اما اکنون با افزایش گوشی در بازار و واردات قابل توجه از سوی شرکت‌ها، این موضوع کمرنگ شده و اگر خرید و فروشی هم انجام شود برای ریجستری گوشی‌هایی است که از قبل وارد بازار شده و اکنون باید ثبت شود.

رئیس اتحادیه رایانه و انفورماتیک کرمانشاه محدودیت‌های واردات گوشی تلفن همراه را عامل بروز چنین تخلفاتی در بازار دانست و خاطرنشان کرد: اگر واردات گوشی محدودیت کمتری داشته باشد مغازه‌داران هم به سمت چنین تخلفی نمی‌روند.


این کار تخلف است
 
جلال عزتی معاون اجرایی تعزیرات استان کرمانشاه نیز هرگونه خرید و فروش گذرنامه برای ریجستری گوشی موبایل به اسم دیگران را تخلف دانست.

عزتی گفت: اخیرا نامه ای از سازمان مبارزه با قاچاق کالا دریافت کردیم که موضوع ریجستری تلفن همراه با اطلاعات هویتی دیگران پیگیری شود.


وی ادامه داد: ما هم با همکاری پلیس آگاهی در حال بررسی موضوع هستیم، اما مشخص نیست تاکنون موردی انجام شده، یا نه.

  عزتی گفت: در هر صورت این کار تخلف است و در صورت احزار تخلف با افرادی که این کار را انجام بدهند برخورد می‌شود.
منبع:ایسنا