به گزارش طلوع کرمانشاه، مهندس فیض قربانی کارشناس مسئول باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در حاشیه بازدید اصحاب رسانه از از باغات سیب بخش گهواره در شهرستان دالاهو، اظهار داشت: گهواره از مناطق مستعد باغبانی و یکی از قطب های تولید سیب درختی استان کرمانشاه  است.

وی بیان کرد:  افزود: گهواره در حال حاضر  ۱۸۰۰ هکتار باغ می باشد که از این سطح ۸۰۰ هکتار باغات سیب می باشد.

قربانی اظهار داشت: عملکرد باغات سیب گهواره  ۱۵ تن در هکتار بوده و سالانه ۱۲ هزار تن سیب از بخش گهواره تولید و ضمن مصرف در داخل استان، به سراسر کشور صادر می شود.

وی تصریح کرد: در شهرستان گهواره  محصولات باغی دیگری از جمله گردو، انگور، بادام و انواع هسته داران تولید می گردد اما عمده محصول آن سیب درختی و گردو است.

قربانی افزود: در حال حاضر بخش گهواره از دو منبع آبی سد زمکان و آزادی برخوردار بوده که برای توسعه باغات این مناطق ظرفیت خوبی را فراهم آورده است.

وی خاطرنشان کرد: اجرای سیستم های نوین آبیاری برای توسعه باغات بسیار مورد توجه بوده به صورتی که تا پایان سال جاری ۱۵۷۰ هکتار از اراضی دالاهو تحت پوشش سیستمهای نوین آبیاری قرار می گیرد.

قربانی تصریح کرد:  برنامه اجرای ۱۲۰۰ هکتار ازاراضی تحت پوشش سیستمهای نوین آبیاری در برنامه شهرستان بوده که ۶۰۰هکتار در زیر دست سد زمکان و ۶۰۰ هکتار نیز زیر دست سد آزادی برای اجرا در باغات برسد.

کارشناس باغبانی سازمان جهادکشاورزی اضافه کرد: برای ایجاد و توسعه باغات جدید در شهرگهواره ۳۰۰ هکتار سیستم های آبیاری نوین جزو برنامه های آتی این سازمان می باشد.

گفتنی است؛ مزیت آفتاب داغ، خاک مناسب باغی، منابع آبی کافی زمینه را برای تولید محصولات باغی با طعم و کیفیت مناسب در بخش گهواره ایجاد کرده به گونه ای که سیب درختی گهواره بدلیل طعم و عطر خاص در سراسر کشور به همین نام شناخته شده است.