تاکنون ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در قالب تسهیلات و کمک بلاعوض به مناطق زلزله‌زده اختصاص داده شده، اما متراژ بالا، افزایش طبقات، گران شدن مصالح و عدم پای کار بودن مالکان سرعت ساخت‌ساز را در این مناطق پایین آورد، اما آنچه می‌تواند تمامی این مشکلات را تحت شعاع قرار دهد میزان تسهیلات اعطا شده بود که کم بودن مبلغ آن با توجه به وضع اقتصادی کشور، مالکان را سردرگم کرد و بلاتکلیف کرد.

شهر سرپل‌ذهاب رفته رفته بعد از گذشت ۲ سال از آن زلزله مهیب، از آن حالت ویرانه روبه آبادانی در پیش است، تقریبا بقایای خانه‌های تخریبی این شهر دیگر به چشم نمی‌خورد یا خانه‌ها ساخته شده یا در حال ساخت است.

ساکنان مناطق زلزله‌زده سرپل‌ذهاب به دلیل افزایش بهای زمین، واحدهای مسکونی بیشتری نسبت به قبل از زلزله  ساخته‌اند منازل خود را در چندین طبقه می‌سازند که اکثر آن‌ها به دلیل مشکلات ذکر شده با ساختمان‌‌های نیمه‌کاره، به نظر می‌رسد دومین پاییز خود بعد از زلزله ویرانگر را در کانکس تجربه خواهند کرد.

بنیاد مسکن با پیگیری‌های در صدد است تا مالکان این ساختمان‌ها در این مناطق ابتدا یک واحد ساختمانی را تکمیل کنند در آن مستقر شوند و سپس به سراغ ساخت دیگر واحدها بروند.

حال قرار است دولت برای واحدهایی که در شهر سرپل‌ذهاب به صورت نیمه‌کاره مانده تسهیلاتی با بازپرداخت هفت ساله اختصاص دهد تا مالکان بتوانند واحدهای تکمیل نشده را تکمیل کنند.

مجید جودی مدیرکل بازسازی بیاد مسکن انقلاب اسلامی، طی گفت‌وگویی با بیان این که این تسهیلات جوابگوی ساخت تمام واحدها نبود، اظهار داشت: در حال حاضر هیچ مالک زلزله‌زده در کانکس ها زندگی نمی‌کند و در یکی از واحدهای ساخته شده خود زندگی می‌کنند و به مرور سایر واحدها را نیز تکمیل می‌کنند.

وی از برنامه بنیاد مسکن برای پرداخت تسهیلات مکمل ۱۲ میلیون تومانی برای تکمیل واحدهای اضافه ساخته شده توسط زلزله‌زدگان خبر داد و گفت: بانک مرکزی با پرداخت این تسهیلات موافقت کرده است.

جودی منابع مورد نیاز برای این برنامه را ۹۶ میلیارد تومان اعلام کرد و ادامه داد: بر این اساس برای هر واحد شهری در سرپل‌ذهاب ۱۲ میلیون تومان وام تکمیلی پرداخت می‌شود.

*مستاجران زلزله‌زده سرپل‌ذهاب دومین زمستان هم باید در کانکس به سر ببرند!

قرار است بنیاد مسکن و فرمانداری این شهرستان برای اسکان هر چه زودتر مردم و جمع‌آوری کانکس‌ها برنامه‌ریزی کنند.

در کنار ساخت‌سازهای تکمیل شده و نیمه‌کاره این شهر هنوز خانواده‌هایی در این منطقه زلزله‌زده به چشم می‌خورد که کانکس یا کپر همچنان خانه‌هایشان است و داخل آن زندگی می‌کنند و به راحتی به نظر می‌رسد دومین زمستان هم باید با اسکان موقت به سر ببرند.

اینجا صحبت از مستاجران زلزله‌زده سرپل‌ذهاب است که تعدادشان هم کم نیست، طبق آمارهای اعلام شده ۳ هزار و ۲۰۰ خانوار هستند.

وضعیت مستاجران زلزله‌زده این شهر هنوز مشخص نیست، ۲ سال است در کف خیابان، پارک‌ها و معابر در چادر، کانکس و کپر سپری می‌کنند و منتظر وعده‌های مسؤولان در راستای واگذاری زمین هستند؛ قرار بود دولت به آن‌ها زمین بدهد تا از این بلاتکلیفی نجات یابند، اما وعده دادن زمین به آن‌ها همچنان در حد ثبت‌نام باقی ماند، البته دیگر امیدی به واگذاری آن هم نیست، چرا که جودی هم آب پاکی را روی دست مستاجران ریخت و گفت: اساسا هیچ قانونی نداریم که بتوانیم براساس آن به مستاجران که در زلزله‌ها بی‌خانمان شده‌اند، زمین واگذار شود.

مدیرکل بازسازی بیاد مسکن انقلاب اسلامی تصریح کرد: متاسفانه برخی مسؤولان استانی چنین اظهارتی را بیان کرده و سبب ایجاد توقعاتی شده‌اند.

محبت جمالی‌نیا فرماندار سرپل‌ذهاب نیز، گفت: نگاه بر این بود که بتوانیم تامین یک زیرساخت‌هایی را برای مستاجران تخریبی داشته باشیم که تاکنون علاوه بر پیگیری‌های متعدد به نتیجه خاصی برای این مستاجران نرسیده‌ایم.

در این میان دولت سال گذشته برای مستاجران مبلغ ۱۷ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض و معیشتی در نظر گرفت، اما با توجه به شرایط اقتصادی کشور و افزایش اجاره‌بها این مبلغ چندان نتوانست مرهمی بر هزار درد آن‌ها باشد.

بنا بر اعلام بنیاد مسکن کار ساخت و ساز در شهر سرپل‌ذهاب اواخر خردادماه سال ۹۹ به پایان می‌رسد حال باید دید با توجه به اصل ۳۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که داشتن مسکن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانواده ایرانی است و دولت موظف است با رعایت اولویت برای آن‌ها زمینه اجرای این اصل را فراهم کند، می‌توانند در فرصت باقی‌مانده نیاز مالکانی که هنوز صاحبخانه نشده‌اند برآورده کند/فارس