کاکایی افزود: انجام طرح فراگیر واکسیناسیون طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل در دستور کار دولت اشاره و عنوان کرد: این طرح از اواسط شهریور سال جاری در استان ما آغاز شده است. رئیس اداره دامپزشکی شهرستان کرمانشاه تاکید کرد: از مراکز عرضه طیور به ویژه مرغداری ها درخواست داریم، که ضمن اندیشیدن تمهیدات لازم برای رعایت اصول بهداشتی در صورت مشاهده هرگونه علائم بیماری نیوکاسل در واحدهای صنعتی، مراتب را با مسؤول مربوطه در ادارات دامپزشکی در میان بگذارند و با دریافت خدمات بهداشتی از شیوع این بیماری واگیر و مهلک در طیور ممانعت به عمل بیاورند.

گفتنی است بیماری نیوکاسل به عنوان یکی از بیماری های  ویروسی  بسیار واگیر و حاد با تلفات بالا در انواع پرندگان بوده، همچنین این بیماری گسترش جهانی داشته و از سال ۱۳۲۶ (م) شناسایی و ۱۳۲۳ (ه.ش) در ایران گزارش شده است. این بیماری  ویروسی درمان نداشته و تنها راه مقابله با آن کنترل و پیشگیری از طریق واکسیناسیون و رعایت شدید اصول امنیت زیستی است. پرندگان وحشی و ماکیان بومی نسبت به بیماری مقاومت نسبی پیدا کرده اند و به‌عنوان مخزن، تهدیدی جدی برای صنعت طیور محسوب می شوند، لذا کنترل بیماری در طیور بومی از نظر دامپزشکی اهمیت زیادی برای کنترل بیماری در صنعت طیور دارد. سال ها پیش، موضوع و مشکل کشور در سازمان های بین المللی بهداشت دام مطرح می شود که طبق توصیه آن ها طرح فراگیر واکسیناسیون طیور بومی با استفاده از واکسنی غیر بیماریزا و مقاوم به حرارت که در کشور های دیگر نیز موفقیت آمیز بوده پیشنهاد شده و در دستور کار قرار می‌گیرد. سازمان دامپزشکی کشور، این طرح را به صورت آزمایشی در سال ۹۵ ابتدا در ۱۰ استان کشور و سپس به شکل فراگیر در همه استان ها برای یک نوبت انجام داد، که پس از بررسی های میدانی و آزمایش های سرولوژی نتایج اجرا موفقیت آمیز گزارش شد. سال های ۹۶ تعداد کانون بیماری در صنعت طیور کاهش چشمگیر پیدا کرد، اما به دلیل مشکلات کمبود اعتبارات ادامه طرح در سال های بعد مورد پیگیری قرار نگرفت.

در سال جاری مجدداً با توجه به مشکلاتی که بیماری نیوکاسل در صنعت طیور ایجاد کرده رسیدگی به این موضوع در دستور کار دامپزشکی قرار گرفته که با همکاری موسسه واکسن و سرم سازی رازی و با استفاده از اعتبارات ملی، واکسن مورد نیاز از طریق موسسه تهیه و خریداری شده، گفتنی است، استان کرمانشاه نیز طرح بهداشتی پیگیری از بیماری نیوکاسل را در ۲ هزار و ۷۰۰ روستا با حدود جمعیت ماکیان ۷۰۰ هزار قطعه با استفاده از اعتبارات ملی سازمان در سطح استان با پرنسل ادارات دامپزشکی شهرستان ها و به صورت کاملاً رایگان و به روش خوراکی انجام می‌دهد/نسیم