به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی طلوع، ابراهیم باقری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تولید بیش از حد نفت کوره یکی از اصلی ترین عوامل زیان ده بودن شرکت پالایش نفت کرمانشاه بوده و هست و دلیل تولید بیش از ۴۰ درصدی نفت کوره در پالایشگاه کرمانشاه این است که برج وکیوم نداریم.

وی ادامه داد: از چندین سال پیش ساخت برج وکیوم در پالایشگاه های کشور به منظور تبدیل نفت کوره به محصولات ارزشمند پالایشی در دستور کار وزارت نفت قرار گرفت و اغلب پالایشگاه های کشور با بودجه دولتی مجهز به این برج شدند اما پالایشگاه کرمانشاه تاکنون بدون برج وکیوم باقی مانده است.

مدیرعامل پالایشگاه کرمانشاه گفت: پس از واگذاری پالایشگاه کرمانشاه به بخش خصوصی و با توجه به نگاه توسعه ای و کیفی سازی محصولات پالایشگاه توسط مدیریت بخش خصوصی، اجرای طرح مطالعاتی برج وکیوم در این پالایشگاه در دست کار قرار گرفت.

باقری خاطرنشان کرد: برآورده های اولیه نشان می دهد که برای ساخت این برج وکیوم به سرمایه گذاری ۱۵۰۰ میلیارد ریالی نیاز هست که مالکیت بخش خصوصی پالایشگاه کرمانشاه آماده پرداخت این مبلغ کلان در جهت کیفی سازی محصولات تولیدی شرکت شده است.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت کرمانشاه تاکید کرد: با اجرای برج وکیوم در پالایشگاه کرمانشاه، نفت کوره که اصلی ترین تهدید اقتصادی این مجموعه خصوصی سازی شده است به فرصتی کم نظیر در جهت کیفی سازی محصولات و در نهایت سودآوری مجموعه تبدیل خواهد شد.

وی افزود: در حال حاضر مهندسین بخش تحقیق و توسعه شرکت پالایش نفت کرمانشاه مشغول بررسی طرح مطالعاتی اصول مهندسی ساخت و اجرای این برج هستند و پس از این مرحله، مناقصه اجرای این طرح بزرگ به مرحله اجرا درخواهد آمد.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت کرمانشاه در پایان گفت: بر خلاف اظهارنظرهای غیر واقع برخی منتقدان واگذاری پالایشگاه کرمانشاه به بخش خصوصی، این شرکت با مدیریت بخش خصوصی نه تنها به فکر رکود و یا تعطیلی آن نیست بلکه با اجرای طرح های جدید در راستای توسعه و کیفی سازی محصولات تولیدی اش گام بر می دارد.