حسین مسکنه در گفت‌وگو با خبرنگار طلوع، در خصوص فعالیت موکب‌های اربعین اظهار داشت: همایش عظیم اربعین چند سالی است که با شکوه خاصی در کربلای معلی با حضور میلیونی زائران اباعبدالله الحسین(ع) برگزار می‌شود و پیام ارادت شیعیان به خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام را به گوش جهانیان می‌اندازد.

وی بیان کرد: موکب‌های اربعین با هدف خدمت رسانی به زوار امام حسین علیه السلام، فعالیت گسترده‌ای را در این ایام دارند و در نقاط مختلف ایران و نیز کربلای معلا مستقر شدند.

مسکنه گفت: باتوجه به مشکلات حاکم بر عراق و وضعیت نا بسامانی که این کشور دارد، طبیعتاً مشکل کمبود امکانات در این کشور هست و لذا موکب‌های ایرانی با شور و شوق تمام سعی در ارائه خدمت به زائران می نمایند و همه تلاش ما این است که زائران کمبودی احساس نکنند.

وی بیان کرد: یکی از مشکلات در عراق کمبود آمبولانس است و یک ضعف است و باید توجه لازم برای تامین آمبولانس برای خدمت به زائران در مواقع ضروری مبذول گردد.

مسکنه حضور ۲۰ میلیونی زائران در همایش بزرگ اربعین را سبب ترس و واهمه استکبار جهانی دانست و گفت: موکب نوکران کرمانشاهی بیست روز را در کربلای معلا به خدمت رسانی می‌پردازد و تمام هم و غم ما فراهم کردن شرایط خوبی برای زائران است.

وی در ادامه افزود: موکب نوکران کرمانشاهی در نظر دارد تا بحث کمیت و کیفیت را در خدمت رسانی به زائران اربعین در کربلای معلی ارتقاء دهد، با توجه به اینکه بعد از اربعین، بیشتر موکب‌های ایرانی و عراقی به فعالیت خود پایان می‌دهند، موکب نوکران کرمانشاهی برای رفاه حال زائران تا چند روز بعد از اربعین نیز حضور دارد و کار تغذیه، اسکان، خدمت درمانی و… برای زائران را انجام می‌دهد.

مسکنه با اشاره به اینکه موکب نوکران کرمانشاهی محدودیتی برای خدمت رسانی به زوار ندارد، گفت: همه زائران اعم از ایرانی، عراقی، افغانستانی و… از خدمات این موکب بهره‌مند می‌شوند.

وی در ادامه خواستار انسجام بیشتر در بحث فعالیت‌های ستاد اربعین شد و گفت: پیشنهاد می‌شود، بعد از همایش اربعین، جلسه‌ای با حضور مسئولان موکب‌ها، در ستادهای اربعین هر استان برگزار شود و مسئولان موکب‌ها گزاشی از عملکرد خود را ارائه نمایند و نکات ضعف و قوت را مطرح کنند، مسئولان ستادهای استانی نیز مباحث مطرح شده را به ستاد اربعین مرکزی منتقل کنند.

مسکنه افزود: همایش بزرگ اربعین حسینی فرصت خوبی برای طرح مباحث فرهنگی است و مقام معظم رهبری می‌فرماید: ‏راهپیمایی اربعین به مانند جنگ نرمی است که بدون شلیک یک گلوله دشمن را از درون متلاشی می‌کند، و لذا حساسیت موضوع را باید درک کنیم و باید در این همایش بزرگ وارد مسائل فرهنگی شد و با تهیه بروشورهایی با عنوان‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، احکام، مهدویت، انتقال پیام مقاومت، دفاع مقدس، وحدت و دیگر مباحث مهم روز و توزیع آن در بین زائران از این فرصت عظیم بهره کافی را برد.

وی گفت: دشمن به سبب ترسی که از همایش بزرگ اربعین دارد سعی در به حاشیه بردن آن دارد و نیز دشمن متوجه فرصت عظیم این همایش برای پیشبرد اهداف خود شده است. لذا مسئولین امر ستاد اربعین و مسئولین موکب ها باید مقابل این جریان با ورود به مسائل فرهنگی بایستند.

مسکنه همچنین از حال و هوای شیفتگان خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام می‌گوید و بیان می‌کند: بعد از اطعام و اسکان و خدمت به زئران، وقتی می‌بینیم که زائران با روی گشاده و خندان موکب را ترک می‌کند حقیقتاً احساس خستگی نمی کنیم و امیدواریم مورد قبول واقع شود.

وی بیان کرد: در پایان به‌عنوان یک خادم از زحمات جناب آقای حاج علی اصغر جانجانی مسئول موکب نوکران کرمانشاهی که خدمات ارزنده‌ای داشتند تشکر می‌کنم.