سالهاست که بحث ساماندهی مکان دفن زباله های شهرستان هرسین در دستور کار مسئولان قرار گرفته است اما چالش های پیشرو و نبود اراده ای جدی برای حل و فصل این موضوع آن را به پروژه ای بلندمدت تبدیل کرده است.

در این مدت مهمترین چالش، انتخاب محلی مناسب برای جابجایی مکان دفن زباله بوده است. زیرا مکان جدید باید از نظر زیست محیطی و بهداشتی فاکتورهای لازم را دارا باشد و مهمتر آنکه در نزدیکی روستاهای اطراف نیز قرار نداشته باشد.

در گزارشی که در مردادماه سالجاری منتشر شد، شهردار هرسین از اقدام جدی برای جابجایی محل دفن زباله خبر داد و بیان کرد تا حدودی محل جدید مشخص شده است.

فرماندار شهرستان هرسین در این نشست، روند مطالعه و ارزیابی محل جدید دفن بهداشتی زباله شهر هرسین را برای مسئولان و نمایندگان روستاها شرح داد و به آنها اطمینان داد که مکان جدید بر اساس قوانین و مسائل زیست محیطی توسط کارشناسان تعیین شده است .

مکان جدید فاکتورهای زیست محیطی را دارد

وی افزود: محل جدید دفن بهداشتی پسماند شهر هرسین در عرصه های منابع طبیعی و در سطح ۲۶۰۰۰ متر مربع (۲/۶ هکتار)  ایجاد خواهد شد و بر اساس مطالعات صورت گرفته توسط مراجع ذی صلاح مستقل هیچگونه سفره آب زیر زمینی در این مکان وجود ندارد و به چشمه ها، قنوات و روان آب های منطقه نیز آسیبی وارد نخواهد شد.

شاه آبادی عنوان کرد: دفن زباله در محل جدید بر اساس استاندارد و نظارت کامل بهداشتی انجام خواهد شد.

 

مردم هرسین امیدوارند عملیات اجرایی جابجایی محل دفن زباله تا قبل از آمدن فصل گرما اجرایی شود و مانند سال های پیش این پروژه در پیچ و خم های بروکراسی اداری گرفتار نشود و بیش از این به درازا نکشد./کرد پرس