ارائه ۷۳ میلیون وام ارزان‌قیمت و بلاعوض برای واحدهای زلزله‌زده کرمانشاه/ پیشرفت فیزیکی بازسازی روستاهای کرمانشاه به ۹۵ درصد رسید

علیرضا تابش با اشاره به اقدامات بنیاد مسکن در کرمانشاه پس از وقوع زلزله بیان کرد: علاوه بر اینکه به واحدهای تخریبی وام‌‌های کم‌‌‌بهره و بلاعوض ارائه کردیم بلکه حتی واحدهایی که سازه نداشتند، شناسایی و وام‌‌های ارزان‌‌قیمت هم در اختیار آنها قرار دادیم.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه تاکنون برای سه میلیون و ۲۳۰ هزار واحد روستایی سند صادر کردیم، گفت: همانطور که می‌‌دانید پروسه ارائه سند به واحدهای مسکونی روستایی بسیار طولانی بود اما با تفاهمی بین ثبت اسناد، دادگستری و تصویب قوانین در مراجع ذیصلاح توانستیم این پروسه به حداقل برسانیم و مردم به راحتی بتوانند برای ملک خود سند دریافت کنند.

تابش با اشاره به اقدامات انجام شده در مناطق زلزله زده کرمانشاه اظهار داشت: ۱۰۰ هزار واحد مسکونی آسیب دیده بودند که  تعمیر یا احداث می‌‌شدند. از این تعداد، تعمیر ۵۷ هزار واحدی که در اولویت قرار داشتند، به اتمام رسیده است و در حال حاضر عملیات اجرایی در روستاها به پیشرفت فیزیکی ۹۵ درصد و در شهر به پیشرفت فیزیکی ۷۵ درصد رسیده است.

وی افزود: در یک مدت زمان کوتاهی توانستیم نسبت به ارائه وام کم‌‌بهره و وام بلاعوض برای واحدهای مسکونی زلزله‌‌زده در کرمانشاه اقدام کنیم. ۳۵ هزار واحد باقی مانده که ۲۵ هزار واحد آن در روستاها هستند و ۱۰ هزار واحد هم در شهرها.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اضافه کرد: در شهرها برای بهسازی و نوسازی واحدهای تخریبی و تعمیری نیاز به رعایت مقررات نظام مهندسی است و باید برای دریافت پروانه نقشه‌‌ها تهیه و تصویب شوند و طی این پروسه کمی زمان‌بر است.

تابش با بیان اینکه در پروسه بازسازی و نوسازی مناطق زلزله‌‌‌زده کرمانشاه در شهر پل ذهاب دو الی سه دهم درصد به سطح شهر اضافه شده و تعداد پروانه‌‌ها افزایش پیدا کرده است، تصریح کرد: در حال حاضر مردم برای یک واحد تخریبی در کرمانشاه پس از زلزله درخواست پروانه برای ساخت دو الی سه طبقه را دارند به همین دلیل تراکم افزایش پیدا کرده است.

وی با اشاره به سقف وام ارزان قیمت و بلاعوض به مردم کرمانشاه برای نوسازی و بهسازی واحدهای مسکونی پس از زلزله خاطرنشان کرد: زلزله‌‌زده می‌‌توانند برای یک طبقه، ۵۰ میلیون وام ارزان‌‌قیمت چهار درصد، ۱۱ میلیون وام بلاعوض، ۱۰ میلیون وام معیشتی و دو میلیون وام بلاعوض معیشتی دریافت کنند. در مجموع برای یک واحد مسکونی ۷۳ میلیون وام ارزان قیمت و بلاعوض دریافت می‌‌کنند که این سوای دریافت مصالح رایگان است./ایلنا