سیروس ادیب روز چهارشنبه گفت: این محوطه با ۲۰ هکتار در مجاورت ضلع شمالی شهر گیلانغرب قرار دارد و مربوط به عصر آهن و دوره های اشکانی ، ساسانی و دوره اسلامی است.

وی اظهار داشت: گیلانغرب بیش از ۷۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده دارد که ۴۵۰ اثر آن ثبت ملی شده و براساس بررسی های صورت گرفته تاکنون وجود هفت آتشکده نیز در این شهرستان شناسایی شده است.

باستان شناس و سرپرست اکیپ کاوش محوطه تاریخی حسن زوردار نیز با اشاره به اینکه این محوطه تاریخی ۷۰۰ تا ۸۰۰ سال پیش از میلاد قدمت دارد، گفت: در کاوش هایی که تا به حال صورت گرفته عمده آثارشناسایی شده مربوط به دوره های اشکانی ، ساسانی و سفال های صنعتی دوره اسلامی است.

پیمان منصوری افزود: این محوطه از مهمترین نقاط تاریخی گیلانغرب است که دارای یک بنای چهارطاقی با ارزش تاریخی بالاست ضمن اینکه در بین آثار به دست آمده وجود قطعات فراوان شیشه است که نشان می دهد، احتمالا کارگاه تولید شیشه در این منطقه وجود داشته است.

وی اضافه کرد: با اینکه بخش های زیادی از این اثر تخریب شده است ، طرح شناسایی محدوده و کاوش های باستانی آن در راستای تعیین محوطه واقعی اثر و به منظور جلوگیری از تخریب بیشتر آن به مدت یک ماه ادامه خواهد داشت تا پس از مرمت به عنوان یکی از نقاط گردشگری معرفی و مورد بازدید قرار گیرد.

قدیمی ترین شیء تاریخی کشف شده تاکنون در ایران، یک تبر سنگی با قدمت ۱۲۵ هزار سال پیش از میلاد مسیح است که این اثر تاریخی در گیلانغرب کشف شد و اکنون در موزه ملی کشور نگهداری می شود.