جلال عزیزی امروز  ۲۳ بهمن در کرمانشاه گفت: ممکن است مدیریت ورزش در استان‌های همچون کرمانشاه امکان حمایت تمام و کمال از تمامی هیأت‌های ورزشی را نداشته باشد، در صورت اجرایی شدن طرح آمایش سرزمینی ورزش، در استان کرمانشاه توجه به ورزش‌های که استعدادهای بیشتری در منطقه دارند معطوف شده و به‌جای حمایت تمام و کمال از تمامی ۵۰ هیأت ورزشی، از ۲۰ هیأت مستعد با رویکرد تخصصی‌تر به صورت فراهم‌آوری امکانات و زیرساخت‌ها، توسعه‌داوری، مربیگری و… حمایت صورت می‌گیرد.

معاون توسعه امور ورزش اداره‌کل ورزش و جوانان استان کرمانشاه افزود: با توجه به توزیع سرمایه و اعتبار به صورت میزان استعداد در هیأت‌های ورزشی این مسأله می‌تواند زمینه عدالت در توزیع بودجه و هزینه در هیأت‌های ورزشی استان را فراهم کند.

وی درخصوص شناسایی استعدادها و توانایی‌های هر رشته در مناطق کشور، گفت: در طرح آمایش سرزمین ورزش مناطق مختلف کشور با توجه به نتایج کسب شده در بحث قهرمانی، وضعیت و شرایط آب و هوایی و اقلیمی و علاقمندی مردم به رشته‌های خاص بررسی و توان و استعداد هر منطقه در رشته‌های مختلف ورزشی شناسایی و اعتبارات و توجه خاص حوزه مدیریتی به سمت ورزش‌های مستعدتر و موفق‌تر در منطقه معطوف می‌شود.

عزیزی در خصوص سابقه طرح آمایش سرزمین ورزشی، گفت: مساله آمایش سرزمینی ورزش در دوره‌های گذشته به صورت جدی در کنار مباحثی همچون توجه خاص به رشته‌های پرمدال در ورزش استان‌ها مطرح شد، اما هم‌اکنون با آن جدیت پیگیری نمی‌شود.

این مسؤول ادامه داد: اگر این طرح اجرایی شود امکانات و زیرساخت‌های طراحی و ساخته شده در استان‌های کشور به سمت رشته‌های ورزشی که یک منطقه جغرافیایی در آن استعداد بیشتری دارد هدایت می‌شود.

وی در خصوص موانع و مشکلات اجرای این طرح، خاطرنشان کرد: نخستین بحث حضور کاشناسان علمی در راستای شناسایی استعدادها و توانایی یک منطقه و برآورد هزینه‌های لازم برای ایجاد زیرساخت‌های اجرای این طرح است و مساله دوم تامین اعتبار لازم برای طراحی و ساخت امکان ورزشی مناسب و اجرای این طرح است.

عزیزی ادامه داد: البته توجه به سایر ورزش‌ها در قالب توسعه ورزش همگانی در دستور کار قرار می‌گیرد و اسباب لازم برای فعالیت سایر رشته‌های ورزشی نیز با هدف ترویج ورزش و ایجاد شور و نشاط ورزشی در جامعه حمایت خواهد شد.

وی در خصوص میزان اجرایی شدن و پرداختن به این مساله در استان، گفت: با همکاری و همفکری در اداره‌کل ورزش و جوانان سعی می‌کنیم اسباب اجرایی شدن این طرح را فراهم کنیم و ایجاد خانه‌های ورزشی در استان کرمانشاه همچون خانه بوکس، خانه تکواندو و امثال آن توجه به این مساله است.

عزیزی در پایان، خاطرنشان کرد: البته تا رسیدن به نقطه مطلوب و فراهم‌آوری امکانات لازم برای هیأت‌های ورزشی مستعد در استان فاصله داریم./فارس