اجرای طرح شیر رایگان در مدارس تاثیر خوبی بر سلامت دانش‌آموزان دارد و تداوم آن می‌تواند موجب پرورش نسلی سالم شود.

فرزاد بابایی کارشناس تغذیه و رژیم‌درمانی از شیر به عنوان یک میان وعده خوب برای دانش آموزان یاد کرد و افزود: شیر یک ماده مغذی مفید است که تاثیر بسزایی بر سلامت دانش آموزان دارد.

بابایی با بیان اینکه کلسیم، فسفر، سدیم و پتاسیم از جمله مواد معدنی مهم در شیر است، اضافه کرد: کلسیم یکی از مواد معدنی است که بدن برای انجام کارکردهای متعدد به آن نیاز دارد.

وی ادامه داد: شیر حاوی مقادیر زیادی از ویتامین های A  و B مانند تیامین، ریبوفلاوین و اسید نیکوتین می باشد و ویتامین B12 هم دارد.

وی با بیان اینکه شیر کالری خیلی خوبی دارد، گفت: هر لیتر شیر ۱۲۰ کیلوکالری انرژی به بدن می دهد که این میزان انرژی سطح قند خون را در دانش آموزان بالا خواهد برد که می تواند در رشد و افزایش قدرت یادگیری آنها اثر گذار باشد.

این کارشناس تغذیه و رژیم‌ درمانی با بیان اینکه کودکان و نوجوانان در سنین مدرسه حتما باید دو میان وعده قابل توجه داشته باشند، افزود: کودکان و نوجوانان به دلیل متابولیسم بالای بدن و فعالیت بدنی بالا نیاز به دریافت انرژی بیشتری در مقایسه با بزرگترها دارند.

وی اضافه کرد: شیر یک گزینه خوب برای دانش آموزان است که در رشد و افزایش قدرت یادگیری آنها اثرگذار است.

 … دانش آموزان در سن رشد و یادگیری بوده، لذا نیاز به دریافت انرژی بیشتری دارند که این موضوع نیازشان به دریافت شیر و دیگر فرآورده‌های لبنی را نشان می دهد که با توجه به مصرف پایین شیر در بین دانش آموزان، ضرورت تدوام طرح هایی مثل توزیع شیر رایگان در مدارس را نشان می‌دهد. اینجاست که باید خطاب به مسئولین آموزش و پرورش بگوییم لطفا توزیع رایگان شیر در مدارس را از یاد نبرید./ایسنا