مصطفایی افزود: ترکیبات عمده مسئول اثرات دارویی MAB98 شامل کلشی سین، مونوترپن‌های فنلی و گروهی از فلاونوئیدها هستند که اثرات مناسبی در جهت درمان جنبه های پاتولوژیک کووید ۱۹ دارند. شناخته ترین اثرات این فرمولاسیون دارویی، اثر ضدالتهابی و آنتی اکسیدان، اثر ضد ویروسی، اثرات ضد درد و تسکینی، اثر ضد انعقادی، اثرات تعدیل کننده سیستم ایمنی و اثر ضد رگزایی است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ادامه داد: با توجه به عوامل آسیب زا در کووید ۱۹ که عمدتا عوامل التهابی ناشی از سیستم ایمنی ذاتی است، MAB98 با توجه به اثر قوی در مهار واکنش های التهابی و اثر آنتی ویرال، کارایی مطلوبی در کنترل و درمان اشکال خفیف تا بسیار شدید بیماری کووید ۱۹ دارد.

مصطفایی اظهار کرد: طبیعی بودن اجزای MAB98 ، بی عارضه یا عوارض بسیار ناچیز آن در تجربه درمان و پیگیری صدها بیمار کرونایی، در کنار اتکا کامل ساخت دارو در هر مقیاس بر منابع داخل کشور، نوید بخش پروتکل درمانی موفقی برای درمان بیماری کووید ۱۹ و کاهش مشکلات و عوارض این معضل بزرگ بهداشتی است.

این پروژه توسط شرکت دانش بنیان زیست تولید رازی و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و پارک علم وفناوری جهاددانشگاهی کرمانشاه انجام گرفته و در مرحله بعدی، با اخذ مجوز تولید و ساخت دارو در مقیاس صنعتی، طیف وسیع‌تری از بیماران کووید ۱۹ می توانند از آن استفاده کنند/ایسنا