استاندار کرمانشاه از اداره کل بازرسی استان کرمانشاه خواست ظرف مدت ۲۰ روز حادثه رخ داده در معدن گیلانغرب را بررسی و افرادی که در این حادثه قصور داشته‌اند را معرفی کند.

هوشنگ بازوند در جلسه امروز (۱۷ تیر) شورای معادن استان کرمانشاه با ابراز تاسف از حادثه معدن گیلانغرب و فوت یک نفر در این حادثه، اظهار کرد: طی دیداری که با خانواده این فرد داشتیم، شرایط زندگی سختی دارند.

وی ادامه داد: اگرچه فوت همین یک نفر نیز برای ما مهم است و نباید رخ می‌داد، اما مدیریت خوب حادثه و ورود به موقع دستگاه‌های مربوطه باعث شد تبعات آن کمتر شود، وگرنه ممکن بود امروز به جای یک خانواده، هفت خانواده دغدار بود.

استاندار کرمانشاه خواستار آسیب‌شناسی حادثه رخ داده در معدن گیلانغرب به منظور جلوگیری از تکرار حوادث مشابه شد و افزود: از اداره کل بازرسی استان می‌خواهیم ظرف ۲۰ روز بررسی دقیقی از این ماجرا انجام دهد تا سهم تمام افرادی که در این حادثه قصور داشتند، مشخص شود.

بازوند بر لزوم برخورد قانونی و جدی با کسانی که در این حادثه تقصیر داشتند نیز تاکید کرد.

وی با تاکید بر اینکه نباید اجازه بدهیم دیگر چنین حادثه‌ای در معادن رخ دهد، افزود: برای این منظور بخش دولتی، بخش خصوصی، تشکل‌های حوزه معدن و … همه باید پای کار بیایند.

از عملکرد سازمان امداد و نجارت در حاثه معدن گلایه داریم

استاندار کرمانشاه در ادامه از عملکرد سازمان امداد و نجات هلال احمر کشور در این حادثه نیز گلایه کرد و گفت: متاسفانه با وجود آنکه اطلاعات کافی از چند و چون دقیق حادثه نداشتند، همین اطلاعات نادرست را به صدا و سیما هم دادند و شاهد آن بودیم که گفته شد معدن ریزش کرده و هفت نفر زیر آوار هستند.

بازوند با بیان اینکه در این حادثه هیچ ریزشی در معدن رخ نداده بود، گفت: نباید کسی که در تهران نشسته و هیچ اطلاعی از وضعیت معدن گیلانغرب ندارد، اظهارنظر نادرست کند و اطلاعات غلط به مردم بدهد.

وی افزود: باید گلایه ما در این زمینه به صورت مکتوب به اطلاع سازمان امداد و نجات هلال احمر کشور برسد.

استفاده از ظرفیت معادن برای جهش تولید

استاندار کرمانشاه در ادامه بر لزوم استفاده از ظرفیت معادن برای جهش در تولید، ایجاد اشتغال و ثروت هم تاکید کرد و خواستار کاهش بروکراسی موجود در این حوزه شد.

بازوند یکی از مهمترین مشکلات پیش روی معادن را بروکراسی پیچیده این حوزه خصوصا در زمینه استعلامات دانست و از دستگاه‌های مختلف خصوصا منابع طبیعی خواست همکاری بیشتری در این زمینه داشته باشند. مشکلات معارضین معادن نیز باید در زمان کوتاهی حل و فصل شود.

استاندار کرمانشاه همچنین بر لزوم فعال‌سازی معادن راکد استان هم تاکید کرد.

بازوند اشاره‌ای هم به مشکل صدور مجوز برای معادن شن و ماسه مورد نیاز برای احداث باغ موزه دفاع مقدس داشت و از دستگاه‌های مختلف خواست در این زمینه همکاری داشته باشند.

وی با بیان اینکه کرمانشاه از معدود استان‌های درگیر جنگ است که هنوز  موزه  دفاع مقدس ندارد، افزود: این در حالی است که جنگ در کرمانشاه آغاز و در کرمانشاه تمام شد./ایسنا