هوشنگ بازوند روز چهارشنبه در نشست مشترک با صاحبان صنعت که در سرسرای شهدای دولت استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: ما با برنامه ریزی های انجام شده توانستیم پیک بیماری را از زمستان و اوایل بهار به خرداد و تیر منتقل کنیم؛ اگر در اسفند و فروردین گرفتار این ویروس می شدیم باتوجه به تجربه کم کشور به طور قطع خسارت های بسیاری می دادیم.
وی افزود: در صورتی که موضوع را جدی نگیریم بدون شک‌ با یک‌ بحران جدی تر روبه رو خواهیم شد و خسارت های بسیاری را متحمل می شویم، این بیماری درمانی ندارد از این رو باید باکمک رعایت پروتکل های بهداشتی آن را کنترل کنیم.
بازوند با اشاره به اینکه کرونا در عین حال خسارت های اقتصادی شدیدی به ایران و جهان وارد کرده است، گفت: کرونا ۱۵ درصد تولید ناخالص ملی ایران را از بین می برد.
به گفته وی، کرونا در طول پنج ماه گذشته بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان به اقتصاد کرمانشاه خسارت وارد کرده است.
استاندار کرمانشاه با اعلام اینکه باید با وجود کرونا چرخ اقتصادی خود را بچرخانیم و در کنار آن به زندگی نیز بپردازیم؛ گفت: باید بتوانیم زندگی و کسب و کار خود را با کرونا وفق دهیم.
بازوند اعلام کرد: روند شیوع کرونا در هفته گذشته در کرمانشاه روند ثابتی داشت و رشد آن متوقف شد اما همچنان وضعیت قرمز است.
وی با بیان اینکه میانگین سنی افراد مبتلا به کرونا در کرمانشاه ۴۴ سال و میانگین سنی افراد فوتی ۶۴ سال است، افزود: پیک ۴۶۰ نفری افراد بستری را در استان‌ تجربه کردیم که روز گذشته این آمار به ۳۸۰ نفر کاهش پیدا کرد.
استاندار کرمانشاه گفت: اکنون ۸۰۰ تخت برای بستری بیماران کرونایی در استان در نظر گرفته شده است که ۲۶۰ تخت از آن مربوط به مراقبت های ویژه می شود.
راهی جزء جهش تولید نداریم
بازوند در بخش دیگری از صحبت های خود به موضوع جهش تولید اشاره کرد و گفت: تمام افراد جامعه در رابطه با شعار امسال مسوول هستند زیرا اگر بخواهیم خسارت های کرونا را رفع کنیم راهی جز جهش تولید نداریم.
وی با بیان اینکه باید موانع پیش روی تولید برداشته شود، گفت: باید الزامات جهش تولید را فراهم کنیم که از جمله آنها می توان به جذب سرمایه گذاری اشاره کرد.
استاندار کرمانشاه با اشاره به رشد ایجاد شده در بورس گفت: باید از ظرفیت بورس به منظور توسعه واحدهای اقتصادی استان استفاده کنیم.
بازوند افزود: مهارت آموزی کارکنان یکی از ابزارهای اساسی رسیدن به جهش تولید است که باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد.
وی یادآور شد: امسال ۹ هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن و پنج هزار واحد را برای بنیاد شهید در کرمانشاه خواهیم ساخت از این رو باید از فرصت صنعت ساختمان برای توسعه استان و اشتغال استفاده کنیم.
استاندار کرمانشاه گفت: در زمینه بازسازی مناطق زلزله زده ۵۰ درصد پیمانکاران خارجی بودند از این رو باید تولیدکنندگان و پیمانکاران استان در زمینه ساخت و سازهای آینده استان فعال شوند و از این فرصت به خوبی بهره ببرند/ایرنا