مدیرکل میراث فرهنگی استان افزود: در این راستا، باتوجه به اهمیت و ارزشمندی این بنای قدیمی تلاش هایی را آغاز کردیم تا مانع از تخریب آن شویم، لذا با همراهی استاندار پیگیریهای گسترده ای در دو وزارتخانه میراث فرهنگی و بهداشت و درمان داشتیم و حکم کاربری درمانی این بیمارستان و ممانعت از تغییر کاربری آن را گرفتیم.

وی اضافه کرد: هرچند گرفتن این حکم گام بسیار مثبتی بود، اما هنوز این احتمال وجود داشت که مالک، این بیمارستان تاریخی را تخریب کند و بعدها هم با انجام برخی اقدامات این موضوع مسجل شد که قصد تخریب بنا را دارد.

قادری خاطر نشان کرد: براین اساس، برای حفظ این بنای تاریخی جمع آوری مستندات و پیگیری های قضایی را در دادسرای استان شروع کردیم که خوشبختانه امروز به نتیجه رسیده است.

وی با قدردانی از حمایت استاندار، دادستان، رسانه ها و سمن های حامی میراث فرهنگی استان در این مسیر، تصریح کرد: در رای دستگاه قضایی استان تایید شده که مالک بنا در سیل سال گذشته با هدایت آبهای سطحی به داخل بنا و در چهارشنبه سوری با ایجاد آتش سوزی به دنبال تخریب بنا بوده و طبق این حکم مقصر اصلی این دو حادثه اعلام شده است.

قادری تاکید کرد: در رای دستگاه قضایی استان به مالک دستور داده شد که حق تکرار و تداوم جرم را ندارد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان خاطرنشان کرد: همچنین کمیسیون ماده پنج شهرداری حق صدور مجوز برای تغییر کاربری بنا را ندارد.

وی متذکر شد: بعد از حادثه آتش سوزی اخیر در بیمارستان مسیح این بنا نیاز فوری به مرمت اضطراری پیدا کرده، اما از آنجایی که میراث فرهنگی اجازه اختصاص بودجه مرمتی برای بناهایی که ثبت ملی نیستند را ندارد، برای همین نمی‌توانستیم این بنا را مرمت کنیم.

قادری اضافه کرد: دستگاه قضایی استان در رای خود دستور داده تا میراث فرهنگی استان برای مرمت اضطراری این بنا اقدام کند که ما نیز پیگیری ها را برای اجرای این دستورالعمل آغاز می‌کنیم.

به گفته این مسئول مرمت اضطراری این بنای تاریخی به حدود یک و نیم میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی در ادامه از پیگیری برای ثبت ملی دوباره بیمارستان مسیح کرمانشاه خبرداد و گفت: باتوجه به اینکه این بنا واجد ارزش تاریخی است، لذا مطابق با حکم دستگاه قضایی برای ثبت مجدد آن اقدام خواهیم کرد.

وی یادآورشد: همچنین پس از مرمت و ثبت ملی، مناسب با شان بنا آن را تبدیل به یک موزه، هتل تاریخی، مجموعه گردشگری و یا اقامتگاه خواهیم کرد/ایسنا