به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی طلوع، مهندس بازوند استاندار کرمانشاه ظهر امروز سه شنبه در نشست ستاد بازسازی زلزله کرمانشاه که با حضور مدیریت ارشد استان، رییس بنیاد مسکن، قرارگاه خاتم الانبیاء و فرمانداران و بخشداران برگزار شد، اظهار داشت:  نشست های ستاد هماهنگی هر هفته در شهرستان های زلزله زده بر گزار می شود و این مجموعه بر اساس رهنمود رهبر معظم انقلاب و با رویکرد مدیریت متمرکز و سرعت عمل در کارها را دنبال می کند.

استاندار کرمانشاه بیان کرد: خوشبختانه ظرفیت ها و پتانسیل های بسیار بزرگی به کمک بازسازی آسیب های ناشی از زلزله آمده اند.

وی افزود: بنیاد مسکن از جمله ظرفیت های بزرگ در کشور است که دارای تجربه های بسیار خوب و بی نظیری در امر بازسازی در زلزله های مختلف می باشد و طی این سال ها کارهای بزرگی انجام داده است و در زلزله کرمانشاه نیز این مجموعه با تمام توان پای کار آمده است.

بازوند گفت: قرارگاه خاتم الانبیاء یکی دیگر از مجموعه های بسیار توانمند کشور است که تاکنون پروژه های عظیمی را در کشور انجام داده است و این مجموعه توانمند با تمام ظرفیت هایش به کمک زلزله زدگان آمده است.

وی افزود: با توجه به پتانسیل های این مجموعه موضوع مهم استقرار کانکس ها به عنوان اسکان موقت برای آسیب دیدگان توسط قرارگاه خاتم الانبیاء صورت می گیرد و مردم و مسئولین به ویژه فرمانداران و بخشداران باید با رفع موانع و انجام تسهیل گری ها به تسریع در روند ایجاد اسکان موقت کمک کنند.

بازوند بیان کرد: مردم به هیچ عنوان به شایعات بی اساس توجه نکنند. مبلغ ۵ میلیون تومان کمک بلاعوض و ۲ میلیون کمک معیشتی به روستاییان هیچ ارتباطی با اسکان موقت آن ها ندارد. هم اسکان موقت برای آسیب دیده گان ایجاد می شود و هم این کمک های بلاعوض به آن ها داده می شود.

استاندار کرمانشاه بیان کرد: کانکس هایی که توسط قرارگاه خاتم الانبیاء ساخته می شوند از استاندارد و کیفیت بسیار بالایی برخوردارند. رسانه ها و به ویژه صدا وسیما در نقل قول ها پیرامون زلزله دقت کنند زیرا اصلاح یک خبر اشتباه ممکن است مدت ها طول بکشد و موجب کندی در روند خدمات رسانی به زلزله زده ها و ایجاد اسکان موقت شود.

بازوند بیان کرد: سیمان مورد نیاز واحدهای آسیب دیده بر اثر زلزله توسط بنیاد مستضعفان به صورت رایگان تامین می شود و کمک های مناسب دیگری نیز به این واحدها صورت خواهد گرفت.

وی تاکید کرد: باید از فرصت ساخت و ساز برای اشتغال زایی بیشتر در استان استفاده کرد و مصالح مورد نیاز برای بازسازی واحدهای زلزله زده از طریق واحدهای تولید مصالح داخل استان تامین شود.

بازوند بیان کرد: تعداد ۸۹ مدرسه بر اثر زلزله آسیب جدی دیده اند که این مدارس با کمک خیرین مدرسه ساز ستاد اجرایی فرمان امام و برخی بانک های خصوصی بازسازی می شوند.