جراح گوش و حلق و بینی و استادیار دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه افزود: خوشبختانه بیماران مبتلا به نوع شدید بیماری ‌کرونا که منجر به بستری در بخش مراقبت های ویژه و استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی شده اند ، کمتر با مشکل از بین رفتن حس بویایی و آنوسمی مواجه می شوند.

برای برگشت حس بویایی باید تغییراتی در سبک زندگی داده شود. در این رابطه ترک سیگار، عدم استفاده از شوینده های حاوی کلر ، افزایش فعالیت بدنی، شستن مکرر و تمیز نگه داشتن بینی با سرم نمکی مفید است.

 آنوسمی ممکن است در بیماران هایپو تیروئید ی، آنفولانزا معتادان به الکل ، مبتلایان به MS ، پولیپ های بینی، سوء تغذیه ، پارکینسون، دیابت، سکته مغزی و جراحی های سینوسی و سابقه رادیو تراپی جهت تومورهای سر و گردن، مبتلایان به آلزایمر ، در معرض برخی سموم شیمیایی قرار گرفتن و مصرف برخی داروها و همچنین به صورت مادر زادی نیز دیده شود.

نکته مهم در خصوص ابتلا به آنوسمی در زمان اپیدمی کرونا این است که آلرژی به مواد ضد عفونی کننده حاوی کلر نیز می تواند علائم مشابه ابتلا به کووید ۱۹ را ایجاد کند و فردی که این علائم را دارد باید به سابقه اخیر استفاده از این گونه ضدعفونی کننده ها نیز دقت نماید.

متاسفانه افرادی که در اثر ابتلا به کووید ۱۹ مبتلا به آنوسمی و فقدان کامل حس بویایی می شوند ، حس چشایی آنان نیز دچار اختلال می شود.

 با وجود ناشناخته بودن ماهیت بیماری کرونا و افزایش آمار ابتلا به آنوسمی ، بهترین راه مبارزه با کرونا ویروس ، حفظ فاصله اجتماعی و رعایت دستورات بهداشتی جهت جلوگیری از ابتلا به این بیماری توصیه می شود.

با توجه به اینکه فرد مبتلا به کاهش حس بویایی می تواند ناقل بیماری باشد،توصیه می شود که با بروز این مشکل حدود دو هفته زمان قرنطینه را رعایت نماید.