بنابراین اعلام عمومی مطالب فاقد پشتوانه های تحقیقاتی بالینی در رسانه های رسمی و فضای مجازی کاملا اشتباه می باشد./پروژه های تحقیقاتی که هنوز به اتمام نرسیده اند، به هیچ عنوان نبایستی بعنوان یک روش پیشگیری یا درمانی در رسانه های رسمی بطور صریح مطرح و اطلاع رسانی عمومی شوند.

بدیهی است پس از اتمام مطالعات، تحقیقات و ارزیابی نتایج توسط مسئولین وزارت بهداشت در صورت صلاحدید به عنوان شیوه‏ های درمانی ارائه می گردند.

بحث تطبیق بین دو مکتب درمانی به راحتی صورت نمی گیرد. حال شما توجه کنید که یک بیمار مبتلا به عفونت حاد تنفسی چند علامت دارد که باید با نشانه های طب سنتی تطبیق داده شود و در نتیجه یافتن پاسخ برای آن نیاز به یک تیم علمی متخصص در طب سنتی و برخی تخصص های دیگر دارد که بتوان به نتیجه مطلوب رسید.

در طب سنتی معیارهایی بیش از گرمی و سردی برای تشخیص و انتخاب داروی مناسب وجود دارد که باید رعایت کرد. تفاوت کار مانند کتاب های جیبی است که برای آگاهی عموم تدوین می شوند و به یقین نمی توان گفت قابل مقایسه با کتب مرجع و رفرانس در همان حیطه است.

در بیان های افراد غیر متخصص که مدعیان دروغین طب سنتی هستند، این فروکاست دانش طب سنتی ایرانی کاملا مشهود است.

این طب صرفا گرمی و سردی نیست و دقیقا در این بیماران در مرحله ی خاصی تجویز این گیاهان می تواند باعث تشدید علامت هایی مانند افزایش تب و حتی سرفه و تنگی نفس شود.

 دستور عام دادن در طب سنتی کار دشواری است و شاید در شرایط خاصی برخی از گیاهان را بتوان تجویز کرد.

 به عنوان نمونه، گیاهانی مانند دارچین، زنجبیل و آویشن از نظر طب ایرانی دارای مزاج گرم هستند و در مصارف عمومی به عنوان ادویه جات استفاده می شوند.

قطعا این گیاه برای تمام بیماران کرونایی به کار نمی آیند و با توجه به تابلوی بالینی حاکی از غلبه شدید گرمی بسیاری از بیماران یا در بروز این مشخصه در برخی مراحل بیماری، چه بسا حال و پیش آگهی آنان را بدتر نماید.

نسخ و تدابیر طب ایرانی، شخصی است یعنی از شخص به شخص با توجه به شدت و مرحله بیماری، مزاج پایه بیمار، سن، جنس، اقلیم و … متفاوت است و هیچ دارو یا خوردنی یا نوشیدنی، قابل توصیه مطلق یا منع مطلق برای همه انسان ها نمی باشد.

در نهایت با توجه به پیچیدگی های بیماری کووید ۱۹ و برخی دانسته های ناقص در خصوص ویروس کرونای جدید، لازم است در خصوص همراه نمودن تجارب طب ایرانی در کنار طب جدید، صرفا پس از مطالعات بالینی استاندارد، تصمیمات مقتضی اتخاذ و نسبت به اطلاع رسانی یا توصیه عمومی آنها تصمیم گیری شود.

امید هست تا با برنامه ریزی های لازم، در بیمارستانهای کشورمان، بخشهای درمانی طب ایرانی ایجاد گردد تا زیر نظر متخصصان دانشگاهی این طب و با نظارت وزارت بهداشت مردم عزیز از فواید آن در کنار مداخلات درمانی طب رایج بهره مند گردند.