محمدی تصریح کرد: طریق دیگر توزیع واکسن آنفلوآنزا از طریق داروخانه هاست که سهمیه استان از این طریق ۲۰۰ هزار دُز واکسن است و قرار است این نوع توزیع از اول مهر انجام شود.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه یادآور شد: واکسن های توزیع شده در سطح داروخانه ها هم با اولویت سالمندان بالای ۶۵ سال و با ارائه کارت ملی توزیع می‌شود.

وی یادآور شد: طبق آخرین آمار ۲۱۸ هزار نفر جمعیت بالای ۶۵ سال در استان داریم که قطعا همه آنها متقاضی واکسن نخواهند بود.

این مسئول در خصوص قیمت واکسن آنفلوآنزا هم گفت: واکسن هایی که با ارز ۴۲۰۰ تومان وارده شده اند، ۴۵ هزار تومان قیمت گذاری شده،  اما اگر از طریق ارز نیمایی خریداری شده باشند، قیمت آن پنج تا شش برابر خواهد شد.

ذخیره ۳ ماهه داروهای “کرونا” در استان/ کمبود تخت ICU و دستگاه اکسیژن ساز داریم

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه با اشاره به احتمال سختی و شدت گرفتن کرونا در پاییز و زمستان گفت: در بحث تامین دارو ویژه درمان این بیماران هم اکنون ذخیره سه ماهه در استان داریم. در خصوص داروهای جدید این بیماری هم مانند “رندسیویر” هم اکنون ذخیره ۲۰ روزه را داریم.

محمدی خاطرنشان کرد: در بحث تجهیزات درمانی مورد نیاز این بیماران، در بحث دستگاه های اکسیژن ساز و تخت های ICU دچار کمبود هستیم، بطوری که اگر تعداد بیماران بستری به ۶۰۰ نفر برسد واقعا در خصوص تامین دستگاه اکسیژن ساز دچار بحران می شویم.

وی افزود: قیمت هریک از این دستگاه ها با ظرفیت ۵۰۰ لیتر حدود یک میلیارد تومان است که از خیرین و نیز مسئولان استان می خواهیم در زمینه تامین اعتبار خرید این تجهیزات دانشگاه را یاری کنند.

محمدی افزود: در زمینه تخت های ICU هم جهت پیشگیری از بروز مشکل، حداقل به ۷۰ تخت دیگر نیاز داریم.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هزینه تامین دارو و تجهیزات درمانی بیماران کرونایی در استان را روزانه ۱۰۰ میلیون تومان اعلام کرد.

در ۸۰ قلم دارو، کمبود داریم

وی در ادامه در خصوص کمبودهای دارویی دیگر در استان گفت: در حال حاضر هر دارویی که مشابه داخلی داشته باشد، واردات آن انجام نمی شود و برای همین مردم چون نمونه خارجی دارو وجود ندارد، احساس کمبود دارو می کنند.

وی افزود: در بحث داروهایی که نمونه داخلی ندارند، در حال حاضر در ۸۰ قلم کمبود دارو داریم و پیوسته از طریق وزارت بهداشت پیگیر تامین این اقلام دارویی هستیم./ایسنا