اینجا هیاهویی نیست، صدایی نیست، جهان اینجا آرام آرام است. این آرامش و سکوت سهم همیشگی آدم های این دنیاست، دنیایی که در آن صدایی غیر از سکوت نمی‌شنوی!

امروز (۸ مهر) روز جهانی ناشنوایان است، آدم هایی که در دنیایی ساکت و به دور از هیاهو زندگی می کنند و صدا برایشان بیگانه است. این روز بهانه ای شد تا سراغ مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه برویم و در خصوص وضعیت و مشکلات این افراد و دنیایِ ساکتشان بپرسیم.

وی با بیان اینکه ناشنوایی افراد درجات مختلفی دارد، گفت: در حال حاضر در استان ۷۶۹ نفر ناشنوای خفیف، ۱۹۳۶ نفر متوسط، ۲۹۳۲ نفر شدید و ۱۷۳۹ نفر ناشنوای خیلی شدید داریم و وضعیت ناشنوایی ۱۰ ناشنوا هم مشخص نشده است.

وی بیان اینکه هرساله غربالگری شنوایی سنجی نوزادان استان انجام می‌شود، گفت: سال گذشته از مجموع غربالگری شنوایی ۲۳ هزار و ۸۹۰ نوزاد، ۸۴ نوزاد دارای اختلال شنوایی شناسایی شدند.

محمدی با اشاره به خدمات مختلف توانبخشی به ناشنوایان استان گفت: در حال حاضر شش مرکز ارائه دهنده خدمات توانبخشی به ناشنوایان در استان فعال است که از این تعداد دو مرکز دولتی و چهار مرکز بصورت خصوصی فعالیت دارند که پنج مرکز در کرمانشاه فعال بوده و یک مرکز خصوصی در اسلام آبادغرب فعالیت دارد.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: در این مراکز خدمات شنوایی شناختی، گفتار درمانی و خدمات آموزشی و روانشناختی به ناشنوایان ارائه می شود.

محمدی خاطرنشان کرد: علاوه بر اینها ناشنوایان در تامین تجهیزات کمک توانبخشی هم از سوی بهزیستی حمایت می شوند، طوری که امسال ۱۷۰ سمعک و ۱۲ هزار و ۵۴۸ باتری سمعک برای ناشنوایان استان خریداری شده است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین امسال برای ۲۲ ناشنوای استان کاشت حلزون انجام شده و ۷۱ نفر نیز از خدمات و شهریه دانشجویی برخوردار شدند.

محمدی از افزایش قیمت تجهیزات کمک توانبخشی هم به عنوان دیگر مشکل این قشر از جامعه یاد کرد و افزود: قیمت سمعک نسبت به سال گذشته حدود ۱۰۰درصد افزایش داشته و این امر تامین سمعک را برای ناشنوایان دشوار کرده است.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه افزود: همچنین قیمت باتری سمعک هم افزایش یافته و ناشنوایان برای تامین این تجهیزات نیازمند یاری هستند./ایسنا