به گزارش خبرنگار طلوع، در نشست مشترکی با حضور رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر، سرپرست سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمانشاه و مدیر‌کل بهزیستی استان بر همکاری متقابل و انعقاد تفاهم‌نامه مشترک جهت استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود برای آموزش مهارتهای زندگی و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی تأکید شد.

در این نشست که در اداره بهزیستی برگزار شد، طرفین به بررسی موضوعات و موارد مختلف مورد همکاری پراختند.

سرپرست سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه در این جلسه طی سخنانی به ارائه گزارش مختصری از اقدامات این سازمان نوبنیاد شهرداری در تدوین برنامه های کارشناسی شده و اجرایی شدن آنها در آینده خیلی نزدیک، گفت: تلاش ما بر آن بوده است که برنامه هایی تدوین کنیم که بتواند در حوزه پیشگیری بویژه در سنین طلایی ۷ تا ۱۸ سال اثربخش باشد و درصدی از جامعه را از آسیب های احتمالی دور کند.

مهدی عبدالمالکی با اشاره به اینکه تعامل بهزیستی با شهرداری دامنه گسترده ای دارد، افزود: شهرداری علاوه بر فضاهای مناسب شهری، سه فرهنگسرا دارد که امکان اجرای برنامه های مختلفی در حوزه توانمندسازی و آموزش مهارتهای زندگی را فراهم می کند و در این رابطه همکاری اداراتی چون بهزیستی می تواند به هم افزایی در توان اجرای کارها و اثربخشی بیشتر بینجامد.

وی با تأکید بر ضرورت همکاری شهرداری و بهزیستی، تصریح کرد: چنانچه شهرداری در کاهش و پیشگیری از آسیبهای اجتماعی هماهنگی و هم افزایی های لازم را از سوی ادارات مرتبط داشته باشد شاهد اقدامات موثری دراین زمینه خواهیم بود و به طور حتم در آینده بخش از مشکلات و آسیبهای جامعه برطرف می شود.

سخنگو و رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر کرمانشاه نیز در این جلسه ضمن تاکید بر لزوم اقدامات اجرایی، زیر ساختی و کارهای فرهنگی با رویکرد پیشگیرانه، خاطرنشان کرد: یکی از تکالیف شورای شهر در حوزه فرهنگی، سنجش نیازهای فرهنگی شهر و پیش‌بینی برنامه ها و اقدامات موردنیاز است.

ابراهیم مرادی تأکید کرد: یکی از مهمترین وظایف شهرداری‌ها در حوزه رفاه اجتماعی است که این موضوع در تمامی دنیا از سوی شهرداری‌ها رعایت می‌شود و در کشور ما نیز شهرداری‌ها می‌بایستی به وظایف خود عمل کنند.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر کرمانشاه با بیان اینکه زیرپوست شهر اتفاقهای خوبی درجریان است که بهزیستی یک پای ثابت آنهاست، ادامه داد: اگر امروز چهره مناسبی از شهر داریم بخاطر اقدامات مناسبی است که بهزیستی انجام داده است.

وی همچنین به نقش صداوسیما و رسانه ها در فرهنگ‌سازی پیشگیری از آسیب های اجتماعی اشاره کرد و گفت: عزم همه مسئولان بهبود وضعیت شاخص‌ها و شرایط اجتماعی است و مردم نیز از دریچه رسانه‌ها می‌توانند نسبت به این امر آگاه شده و خود برای پیشبرد اهداف و برنامه‌ها وارد میدان مشارکت شوند.

قادری مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه نیز در خصوص اھم فعالیتھای بھزیستی به تلاش برای مداخله در بحران و پیشگیری از آسیبھای اجتماعی، برگزاری دوره ھای آموزشی جھت جامعه ھدف بھزیستی، ارائه خدمات به کودکان، زنان سرپرست خانوار،معلولین و سالمندان و… اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه بهزیستی آمادگی کامل برای همکاری با شهرداری در بحث پیشگیری از آسیبهای اجتماعی را دارد، افزود: براساس برنامه ریزیهای انجام شده از ظرفیت، توانمندی و همچنین امکانات خوبی برای پیشگیری از آسیبهای اجتماعی برخورداریم و می توانیم در تمامی زمینه ها با توانمندیهای شهرداری هم افزایی کنیم و همکاری های لازم را با هم داشته باشیم.

قادری با تاکید براینکه بهزیستی در موضوعات مختلف اجتماعی بخصوص آسیبها برنامه و طرح های کارشناسی شده دارد گفت: برای رسیدن به نتیجه دلخواه در بخش آسیبها کارهای بسیاری می توان با همکاری شهرداری انجام داد.