هوشنگ بازوند از آغاز محدودیت‌های شدید کرونایی از امروز در استان خبر داد و اظهار داشت: راه‌حل مبارزه با کرونا در بیمارستان‌ها، خرید دارو و واکسن نیست؛ در تغییر سبک زندگی و رعایت انصباط دقیق اجتماعی و همچنین رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

وی ادامه داد: ۵۱ درصد از مبتلایان ناشی از شب‌نشینی‌ها و دورهمی‌ها است که باید در این شرایط این دورهمی‌ها محدود شود چون ویروس کرونا در خانواده‌ها است و باید این زنجیره قطع شود.

استاندار کرمانشاه به خستگی پرسنل درمان هم در مبارزه با کووید ۱۹ اشاره و بیان کرد: از این رو «طرح جامع مدیریت هوشمند و محدودیت متناسب با وضعیت کرونا در کشور» با تشدید هفت راهبرد اصلی از امروز در کشور و به تبع استان کرمانشاه اجرایی می‌شود.

وی در توضیح هفت راهبرد اصلی این طرح، اضافه کرد: تشدید نظارت بر پروتکل‌های بهداشتی و اعمال قانون، تست‌های گسترده هدفمند، بیماریابی فعال و قرنطینه و همچنین رهگیری، ارتقا آموزش و اطلاع‌رسانی، حفاظت از گروه‌های آسیب‌دیده، تعیین و اعلام هوشمند و هدفمند محدودیت‌ها و تثبت فرایند درمان به طوری که بیماران به صورت سرپایی درمان شوند و مراجعات به بیمارستان‌ها کمتر شود هفت راهبرد این طرح هستند که تشدید می‌یابد.

بازوند ادامه داد: در این طرح عملا شهرهای قرمز تعطیل هستند و شهرهای نارنجی هم نیمه‌تعطیل هستند.

به گفته این مقام عالی استان، شهرهای کرمانشاه، کنگاور، سنقرو کلیایی، سرپل‌ذهاب، هرسین، جوانرود، صحنه به لحاظ شیوع ویروس کرونا در وضعیت قرمز و شهرستان‌های اسلام آبادغرب، پاوه، ثلاث باباجانی، روانسر، قصرشیرین،گیلانغرب در وضعیت نارنجی و شهرستان دالاهو در وضعیت زرد هستند.

وی تصریح کرد: از امروز تردد به شهرهای نارنجی ۵۰۰ هزار تومان و شهرهای قرمز یک میلیون تومان جریمه در هر ۲۴ ساعت دارد و در شهرهای قرمز تردد خودرو از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح ممنوع است و همه مشاغل به جز مشاغل گروه یک تعطیل خواهند بود.

بازوند به چهار گروه شغلی اشاره و بیان کرد: در این طرح گروه شغلی اول که باید خدمات روزانه به مردم بدهند و برای حدود ۲۲ شغل تعریف شده به کار خود ادامه می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: به تناسب برای گروه دوم شغلی که حدود ۱۴ شغل است محدودیت‌های اعمال می شود که برای گروه شغلی سوم بیشتر است و گروه چهارم شغلی باید کاملا تعطیل شوند.

بازوند افزود: در وضعیت نارجی یک‌سوم واحدهای خدماتی و ۵۰ درصد کارکنان سایر ادارت، در وضعیت قرمز ۵۰ درصد واحدهای خدماتی و سایر کارکنان باید با ظرفیت یک‌سوم باید در اداره‎ها حضور داشته باشند.

استاندار کرمانشاه در ادامه اشاره‌ای به برنامه راهبردی محله محور برای مقابله با ویروس کرونا مبتنی بر اینکه هر خانه یک پایگاه سلامت باشد داشت و افزود: این طرح امروز در قالب یکی از راهبردی هفت‌گانه تعریف شده به منظور بیماریابی فعال، قرنطینه و همچنین رهگیری در استان کرمانشاه اجرایی می‌شود.

وی تصریح کرد: یک اکیپ هشت تا ۱۰ نفره متشکل از پزشک، پرستار و بهیار در این طرح براساس اطلاعات اخذ شده از ۴۰۳۰ و همچنین مراکز بهداشت به درب خانه‌ها مراجعه و با انجام تست‌های کرونایی بیماران را شناسایی می‌کنند.

بازوند با بیان اینکه در این طرح شهر کرمانشاه را به ۱۰ قسمت تقسیم کرده‌ایم، ادامه داد: امیدواریم تست‌های فوری تشخیص کرونا طی هفته جاری به استان برسد که در این صورت در مدت زمان ۱۷ تا ۲۰ دقیقه مبتلایان شناسایی می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: با شناسایی مبتلایان اگر امکان قرنطینه خانگی وجود داشته باشد، اعمال می‌شود در غیر این صورت مهمانسراهای دولتی را برای قرنطینه خانگی مبتلایان آماده کرده‌ایم و با شناسایی نیازمندی مبتلایان سپاه بسته‌های معیشتی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

بازوند متذکر شد: تست مثبت‌ها در صورت عدم رعایت قرنطینه ۲۰۰ هزار تومان جریمه می‎شوند که این افراد از طریق موبایل، کارت بانکی، بیمه، دوربی‌های راهنماییو رانندگی، نیروی انتظامی و راهداری رصد می‌شوند و جریمه اعمل شده هم روی قبوض آب، یا برق و یا تلفن اضافه می‌شود.

وی در پایان، گفت: می‌دانیم فشارهای اقتصادی روی مردم زیاد است با اعمال این محدودیت‌های این فشارها نیز بیشتر می‌شود، ولی چاره‌ای نداریم بحث سلامت و حفظ جان مردم است که برای قطع زنجیره انتقال کرونا باید این محدودیت‌ها اعمال شود، تقاضا داریم مردم این ۱۵ روز را تحمل کنند و همکاری لازم را داشته باشند وگرنه باید هر روز هزینه سنگینی که همان جان مردم است را در قبال عدم رعایت بدهیم./فارس