رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه عرضه‌کنندگان مرغ زنده را یکی از عوامل اصلی بالا رفتن قیمت مرغ در کرمانشاه دانست و گفت: فشار گرانی مرغ حداکثر طی یک هفته آینده خواهد بود.

نوربخش حاتمی در جلسه امروز (۳ آذر) تنظیم بازار استان کرمانشاه با اشاره به آخرین وضعیت قیمت مرغ در بازار کرمانشاه، اظهار کرد: هم اکنون قیمت هر کیلو مرغ بین ۳۳ هزار و ۵۰۰ تا ۳۴ هزار و ۹۰۰ تومان متغییر است.

وی قیمت کنونی هر کیلو مرغ درب مرغداری را نیز ۲۴ تا ۲۵ هزار تومان اعلام کرد و یادآور شد: این قیمت‌ها واقعی نیست و بر اساس آنالیز انجام شده قیمت هر کیلو مرغ درب مرغداری باید حدود ۱۸ هزار تومان باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با بیان اینکه در استان کرمانشاه کمبود مرغ و جوجه‌ریزی نداریم، اضافه کرد: هم اکنون روزانه ۶۰ تا ۱۰۰ هزار قطعه مرغ در کرمانشاه آماده تحویل به بازار است که نیاز مردم را پوشش می‌دهد.

وی تاکید کرد: البته در مهرماه مقداری کاهش جوجه‌ریزی در سراسر کشور داشتیم که بر کاهش عرضه مرغ در بازار بی تاثیر نبود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه پیش بینی کرد، با ورود مرغ‌های که طی ماه گذشته جوجه‌ریزی آنها صورت گرفته به بازار، فشار گرانی مرغ حداکثر ظرف پنج تا شش روز آینده باشد و پس از آن قیمت‌ها تعدیل یابد.

 حاتمی درباره دلیل اصلی گرانی مرغ در استان کرمانشاه با وجود افزایش جوجه‌ریزی که در آبان رخ داده، افزود: عامل اصلی گرانی مرغ زنده‌فروشان هستند که هر قیمتی که مرغ درب مرغداری عرضه شود آن را چند هزار تومان بالا می‌برند.

حاتمی از فعالیت نزدیک به ۵۰۰ واحد زنده فروشی مرغ در کرمانشاه یاد کرد و گفت: تا فکری به حال این معضل نشود، وضعیت قیمت مرغ در بازار کرمانشاه سامان نمی‌گیرد.

وی راهکار مقابله با عرضه مرغ زنده را حمل مرغ صرفا با مجوز دامپزشکی دانست تا بتوان تمامی مرغ تولیدی مرغداری‌ها را به کشتارگاه هدایت کرد.

به گفته این مسئول، متاسفانه در شرایط کنونی عمده مرغ تولیدی وارد بازار مرغ زنده شده و بخش کمتر آن به کشتارگاه می‌رود.

در ادامه شهریار قاسمی مدیرکل پشتیبانی امور دام استان کرمانشاه نیز از سهمیه ۵۴۰ تنی مرغ منجمد استان کرمانشاه برای دو ماه آبان و آذر یاد کرد و گفت: عمده این سهمیه عرضه شده و اکنون ۱۹۳ تن ذخیره داریم.

وی افزود: قرار است ۱۳۰ تن دیگر نیز به زودی به کرمانشاه تخصیص یابد/ایسنا