کرمانشاه_ پایگاه خبری طلوع_استاد بیماری های عفونی در کرمانشاه گفت: اعمال چنین محدودیت هایی نمی تواند  راهکار  اصلی باشد  با این روش نمیتوان در مقابل گسترش بیماری ایستاد محدودیت ها  راه های موقتی هستندکه فقط تعداد بیماران ومراجعه کنندگان را به صورت مقطعی کاهش می دهد!چشم انداز پایان محدودیت های دو هفته ای، کاهش مراجعات سر پایی و بستری مبتلایان به کووید ۱۹ است.

دکتر علیرضا جانبخش استاد بیماری های عفونی در گفتگو با خبرنگار طلوع اظهار کرد:

در کرمانشاه ۲مرکز اصلی مخصوص بیمار های کرونایی وجود دارد. یک مرکز دربیمارستان امام رضا و ملحقات آن که شامل بیمارستان گلستان  می شود و مرکز بعدی نیز در واقع بیمارستان فارابی است.

وی گفت: درحال حاظر دربیمارستان امام رضا ۱۲ بخش ودربیمارستان گلستان ۵ بخش کوید وجود دارد که وابسته به بیمارستان امام رضا است و در بیمارستان فارابی ۴بخش کوید و۱بخش icu فعالیت می کنند.

دکتر علیرضا جانبخش افزود: دربیمارستان امام رضا در ۳ بخش icu  پذیرای بیماران هستند .  درمجموع فعلا ۵بخش icu داریم که باتعداد بیشتر از ۱۰۰ تخت بیمار بخش icu را پوشش میدهیم.

استاد بیماری های عفونی در کرمانشاه همچنین گفت:  بیمارانی که دربخش icu بستری می شوند کسانی هستند که بیماریشان درحال پیشرفت است  یا دارای  بیماری زمینه ایی  ونقض ایمنی هستند.برخی بیماران نیز داروهایی استفاده می کنند که آنها را دچار نقص ایمنی و در نهایت بیماری شدید کرده است.

وی با تاکید بر اینکه  وقتی سطح  اکسیژن خون بیمار پایین (حدود زیر۷۰) و تعداد تنفس بیمار ۳۰تا۳۵  است نیاز به ساپورت اکسیژن دارد گفت:  به دلیل اینکه درهوای آزاد نمی توان سطح اکسیژن  رسانی را بالا برد  می بایست برای بهبود حال بیمار از  ماسک اکسیژن  استفاده شود .

مدیر گروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه یادآور شد: به طور میانگین  متوسط سنی بیمارانی که درicu بستری می شوند  درحدود ۶۰ سال است  که اغلب این  افراد به دلیل سن بالا  گرفتار  بیماری زمینه ایی مانند دیابت نیز هستند.

دکتر جانبخش افزود: دوره  نهفتگی بیماری  کوید ۱۹ بین ۲ تا  ۱۴روز است. بنابراین وقتی محدودیتی اعمال میشود نهایتا در آخر ۱۴ روز معلوم میشود که تعداد بیماران مراجعه کننده به ببمارستان کاهش یافته است. چشم انداز پایان محدودیت های دو هفته ای کرمانشاه کاهش مراجعات سر پایی و بستری مبتلایان به کووید ۱۹ است.

استاد بیماری های عفونی کرمانشاه گفت: واکسن انفولانزا برای پرسنل بهداشت ودرمان تجویز شده است. مردم به دنبال واکسن آنفولانزا نباشند  اگر کسی تا ۱۵ آذر ماه واکسن استفاده تزریق نکرده  شانس کمتری  برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری را دارد .شهروندان می توانند با رعایت نکات بهداشتی فردی و اجتماعی از ابتلا به ویروس آنفولانزا نیز جلوگیری کنند.

وی خاطر نشان کرد: هرچه تجمع مردم در خارج از منزل و مهمانی ها کمتر  باشد در روزهای آتی شاهد افت تعداد مبتلایان خواهیم بود و می توانیم بهتر خدمت رسانی کنیم.بطوریکه که از هفته قبل به بعد شاهد افت موارد بستری هستیم  امیدواریم در آخر ۱۴ روز تعداد بیماران کمتر شود.

استاد بیماری های عفونی در کرمانشاه اظهار کرد:  ویورس(کوید۱۹)  ۲هسته متفاوت دارد؛ در هسته اول فاز است عفونت ویروسی فعال هست و علائم بیمار عمدتا مربوط به فعالیت ویروسی است و درهسته دوم سلول های التهابی وارد عمل میشود.این ها مواد داخل سلولی را آزاد میکنند و این عوامل کمک به تخریب سلول ها میکند و در این مرحله  بیمار دچار درگیری ریوی و ترشحات ریوی می شود  و در نهایت منجربه افت اکسیژن  گیری بیمار می شود.

 وی همچنین تاکید کرد:در آخرهفته دوم تقریبا علائم اصلی بیماری به پایان می رسد و اگر بیمارانی دچار عوارض شوند  ممکن  است بعد از هفته دوم علائم همچنان ادامه پیدا کند.در  بهبود یافتگان این علائم در پایان هفته دوم  تمام شده است و در بیمار دیگر علایمی مانند افت فشار خون یا بدن درد یا افت اکسیژن مشاهده نمی شود.

 دکتر علیرضا جانبخش  با اشاره به اینکه درمبتلایانی که دارای بیماری زمینه ایی ؛افزایش وزن،  نارسانایی کلیه ،پیوند کبد، سرطان های مختلف،مصرف دارو های تضعیف کننده سیستم ایمنی،بارداری ؛ دیابت  هستند  ممکن است علائم  ادامه پیدا کند گفت: در این افراد ممکن است وسعت درگیری ریوی بیشتر شود. این افراد کسانی هستند می بایست در icu تحت مراقبت قرار گیرند. در هفته اول بیماری درمان های عفونی ودر هفته دوم درمان های ضدالتهابی برای این بیماران انجام می شود.

مدیر گروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: حفظ فاصله اجتماعی؛زدن ماسک، شستن مرتب دستها برای پیشگیری ازابتلا به کرونا بسیار موثر است.

وی تاکید کرد: افرادی می بایست به  بیمارستان مراجعه کنند که باتوجه به حجم بیماری علامت دار هستند وبیماری زمینه ایی دارند (خانمهای باردار،افراد دیابتی،افرادی که نقض ایمنی دارند در هرحال باید به بیمارستان مراجعه کنند) همچنین افرادی که بیماری زمینه ایی  ندارند با مشاهده علایمی مانند  تنگی نفس، اسهال و استفراغ شدید،سردرد و تب خیلی شدید و هرعلامت غیرعادی به بیمارستان مراجه کنند.

 استاد بیماری های عفونی با اشاره به  اعمال محدودیت های دو هفته ای در کرمانشاه گفت: اعمال چنین محدودیت هایی نمی تواند  راهکار  اصلی باشد و نمیتوان در مقابل شیوع و گسترش بیماری ایستاد. اعمال محدودیت ها  راه های موقتی هستندکه فقط تعداد بیماران ومراجعه کنندگان را به صورت مقطعی کاهش می دهد!

 

 دکتر جانبخش  با تاکید بر اینکه تنها اعمال محدودیت کافی نیست . مردم مشکلات معیشتی واقتصادی دارند نمیتوان فقط مردم رامقصر دانست. در این خصوص و برای جلوگیری از شیوع ویروس کوید ۱۹  می بایست مردم  پرتوکل ها را رعایت کنتد و ومسئولین نیز به فکر مسائل معیشتی جامعه باشند و امکانات رفاهی ومعیشتی آنها رامهیا کنند.

پریا امیری پریان