رئیس کمیته صعودهای ورزشی هیات کوهنوردی استان کرمانشاه از سنگنوردی به عنوان ورزش هزاره سوم یاد کرد و گفت: هرچند در کوه های استان حدود ۲۰۰ مسیر سنگنوردی داریم، اما در بحث زیرساخت های مصنوعی محروم از وجود دیواره های استاندارد برای ورزشکارانمان هستیم.

امیرحمزه پورشفیع  بااشاره به قدرتمند شدن جایگاه سنگنوردی در رقابت های المپیک ۲۰۲۴، اظهارکرد: تنها حدود یک ربع قرن است که سنگنوردی به عنوان رشته ای رسمی در دنیا راه اندازی شده، اما طی همین مدت کم توانسته جایگاه خوبی در ورزش دنیا پیدا کند.

وی تصریح کرد: در کشوری مانند ژاپن سنگنوردی در حال تبدیل شدن به یکی از  ورزش های اصلی این کشور است، بگونه ای که در حال حاضر فقط حدود ۴۰۰ دیواره سنگنوردی در شهر توکیو وجود دارد.

امیرحمزه پورشفیع  بااشاره به قدرتمند شدن جایگاه سنگنوردی در رقابت های المپیک ۲۰۲۴، اظهارکرد: تنها حدود یک ربع قرن است که سنگنوردی به عنوان رشته ای رسمی در دنیا راه اندازی شده، اما طی همین مدت کم توانسته جایگاه خوبی در ورزش دنیا پیدا کند.

وی به تصمیمات اخیر کمیته بین المللی المپیک  مبنی بر افزایش تعداد مدال های رشته سنگنوردی در المپیک ۲۰۲۴، اظهارکرد: هرچه زمان می گذرد، توجه به رشته سنگنوردی هم در دنیا بیشتر می شود، بنابراین ما نیز باید باتوجه به ظرفیت های خوبی که در این رشته داریم، باید همسو با دیگر کشورهای مطرح این رشته پیش برویم.

پورشفیع  در ادامه با بیان اینکه این رشته هم اکنون در تعدادی از شهرهای ایران از جمله تهران، زنجان، اصفهان و همدان خوب مورد توجه قرار گرفته، اعلام کرد: در کرمانشاه با وجود اینکه از نظر زیرساخت طبیعی ظرفیت بسیار مطلوبی برای رشد و گسترش این رشته داریم، اما از نظر زیرساخت های مصنوعی بسیار ضعیف هستیم.

وی تاکید کرد: در استان بواسطه شرایط اقلیمی و توپوگرافی مناسب کوه های مستعدی همچون تاق بستان، بیستون، کوه های روستای چشمه سهراب سنقر و …. را برای سنگنوردی داریم که تاکنون بیش از ۲۰۰مسیر سنگنوردی در آنها گشایش شده که بیشترین تعداد و باکیفیت ترین مسیرها در ایران محسوب می شوند، اما در بحث زیرساخت های مصنوعی ازگذشته امکانات چندانی نداشته ایم و همین مسئله باعث شده تا نسبت به استانهای دیگر عقب بیافتیم.

رئیس کمیته صعودهای ورزشی هیات کوهنوردی کرمانشاه خاطرنشان کرد: درحال حاضر تنها یک دیواره سنگنوردی برای ورزشکاران این رشته در استان وجود دارد که آن هم در مجموعه ورزشی کوثر که مختص بانوان است، قرار دارد، بنابراین ناچاریم برای تمرین سنگنوردان مرد این رشته، شب ها که مجموعه ورزشی کوثر برای بانوان تعطیل است، از این سالن استفاده کنیم که آن هم به دلیل اینکه همه رده های سنی باهم در این سالن تمرین می کنند، مشکلاتی داریم.

پورشفیع به تلاش های ریاست کنونی هیات کوهنوردی استان و حمایت مدیرکل ورزش و جوانان برای راه اندازی یک دیواره سنگنوردی استاندارد در کرمانشاه طی یکی دوسال گذشته  هم اشاره کرد و گفت: نتیجه این تلاش ها منجر به اجرای پروژه احداث دیواره سنگنوردی استانداردی در مجموعه ورزشی آزادی کرمانشاه شده که پیشرفت فیزیکی خوبی هم دارد.

وی عنوان کرد: درصورتی که این پروژه به سرانجام برسد، می توانیم همه بخش های سنگنوردی کرمانشاه را فعال کنیم و در آینده یکی از قطب های اصلی این رشته در ایران باشیم و برای حضور در المپیک های آینده برنامه ریزی کنیم./ایسنا