آب ذخیره شده در سد گاوشان منبعی ارزشمند، پایدار و قابل اعتماد برای تامین آب شرب شهر کرمانشاه
به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای کرمانشاه یازدهم مرداد ماه ، شهلایی مدیر عامل شرکت با حضور در محل صدا و سیمای استان ، بخش خبری شبکه زاگرس به سوالات مجری برنامه در خصوص سد گاوشان و تصفیه خانه آب شرب شهر پاسخ داد .

شهلایی گفت : تامین آب بلند مدت شهر کرمانشاه تا افق ۱۴۱۵ از طریق سد گاوشان در نظر گرفته شده است که در سال حدود ۶۳ میلیون متر مکعب و به عبارتی ۲۰۰۰ لیتر در ثانیه میباشد .
مدیر عامل شرکت ، با اشاره به اینکه از سال ۹۲ تا حال حاضر حدود یک متر مکعب بر ثانیه آب تحویل تصفیه خانه شهید نظری در شهر کرمانشاه شده است افزود : در عید سعید غدیر خم تصفیه خانه جدید التاسیس آب شرب کرمانشاه که نام آن نیز غدیر نام گرفت و در روستای سراب خشکه واقع است بصورت اضطرار و با توجه به شرایط تنش آبی در استان و کاهش منابع آب شرب وارد مدار بهره برداری قرار گرفت، که در طرح تامین آب بلند مدت ظرفیت تصفیه و انتقال آب شرب تا ۲۶۰۰ لیتر در ثانیه وجود دارد .
شهلایی همچنین ادامه داد: بلحاظ تامین و انتقال آب مشکلی نداریم و آب فعلی ذخیره شده حتی در صورت شرایط خشکسالی میتواند به مدت سه سال جوابگوی مصارف ما میباشد . ایشان در بیان اجرای پروژه تصفیه خانه آب شرب غدیر گفت : این تصفیه خانه با بهترین متریال بلحاظ سازه ای و تجهیزات ساخته شده است که در زمان افزایش میزان دبی ورودی به سازه تصفیه خانه به میزان دو هزار لیتر در ثانیه در برخی حوضچه های طول مسیر تعدادی از شیرآلات مربوطه دچار نشتی گردیدند که در حال حاضر در حال رفع نواقص مربوط به آن هستیم . ایشان اتفاقات چند روز گذشته را مسائل فنی پروژه ذکر نمود که در طول مسیر ۷۲ کیلومتری خط انتقال طبیعی است .
مدیر عامل شرکت به برخی شایعات در فضای مجازی در سطح شهر کرمانشاه در خصوص آلودگی آب اشاره و افزود : هیچگونه آلودگی در آب شرب تحویلی به مشترکین و همشهریان عزیز کرمانشاهی وجود ندارد و همکاران پر تلاش ما در مجموعه شرکت آبفا و دانشگاه علوم پزشکی استان ، آب را در دو نوبت مورد آزمایش و کنترل کیفی قرار میدهند و در واقع تلاش همه ما متولیان آب در استان تامین آب شرب سالم و پایدار مشترکین است.
لازم به توضیح است در حال حاضر ۱۵۰۰ لیتر بر ثانیه آب توسط خطوط انتقال ، تحویل تصفیه خانه شهید نظری کرمانشاه میگردد.