سرهنگ “مسعود همتی” اظهار داشت: مشمولان متقاضی معافیت پزشکی می بایست از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی(پلیس +۱۰ ) اقدام کنند و پس از ثبت درخواست آنان در دفاتر مذکور، سایر فرآیند معافیت پزشکی مانند معرفی نامه بیمارستان و …از طریق پیامک به اطلاع مشمول خواهد رسید.
وی ادامه داد: در خصوص معافیت از رزم و در توضیح اینکه مشمولانی که دچار بیماری، نقص عضو و یا اختلال روانی جزئی هستند با در نظر گرفتن میزان تحصیلات آنان و به تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی، قادر به انجام خدمت دوره ضرورت در امور غیررزمی تشخیص داده شده و معاف از رزم می شوند.
سرهنگ همتی تصریح کرد: مشمولانی که به علت ابتلا به بیماری، موقتاً قادر به انجام خدمت دوره ضرورت نیستند به منظور درمان و به تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی، حداکثر به مدت یک سال معافیت موقت پزشکی به آنان داده خواهد شد و پس از آن به مدت یک ماه مهلت داشته تا مجددا برای تعیین تکلیف وضعیت خدمتی خود به وظیفه عمومی مراجعه کنند.
این مقام انتظامی یادآور شد: همچنین مشمولانی که دچار بیماری، نقص عضو و یا اختلال روانی غیر قابل درمان هستند و به طور دائم، قادر به انجام خدمت دوره ضرورت در امور رزمی یا غیر رزمی نیستند، معاف دائم پزشکی می شوند.
وی افزود: مشمولان برای درخواست معافیت پزشکی می بایست پس از فراغت از تحصیل ، اخراج یا ترک تحصیل ، اقدام کنند مگر در صورت نقص عضو یا ابتلاء به بیماری هایی که مدرک تحصیلی در معافیت پزشکی تاثیری ندارد،
سرهنگ همتی خاطرنشان کرد: برابر مقررات مشمولانی که قد آنان کمتر از ۱۴۵ سانتی متر باشد معاف دائم پزشکی می شوند ، البته در مورد دارندگان مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر ، قدکمتر از ۱۴۰ سانتی متر، شامل معافیت دائم پزشکی می شود.
معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کرمانشاه با بیان اینکه چاقی یا لاغری طبیعی که ناشی از بیماری نباشد شامل معافیت نمی شود، گفت: مشمولان صرفا در صورت چاقی یا لاغری مفرط ناشی از بیماری، معاف از رزم می شوند.
وی با تاکید براینکه در معافیت پزشکی چشم، نمره یک چشم ملاک محاسبه است، خاطرنشان کرد: به مشمولان دارای مدرک تحصیلی فوق دیپلم و پایین ترکه ضعف بینایی یک چشم آنان بیش از ۶ دیوپتر باشد معافیت دائم پزشکی تعلق می گیرد، همچنین دارندگان مدرک کارشناسی و بالاتر با ضعف بینایی بیش از ۸ دیوپتر نیز شامل معافیت دائم پزشکی می شوند.
سرهنگ همتی با بیان اینکه کسانی که مبتلا به بیماری هیپرئیدروز یعنی تعرق شدید کف دست و پا هستند، معاف از رزم خواهند شد، ادامه داد: مشمولانی که صافی کف پا داشته باشند در صورتی که همراه با “دفورمیتی” مچ پا باشد، معافیت دائم خواهند گرفت، البته دارندگان مدارک کارشناسی و بالاتر معاف از رزم خواهند شد.
معاون وظیفه عمومی پلیس کرمانشاه در خصوص برخی از بیماری های شایع اعصاب و روان بیان داشت: مشمولانی که به تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی ، مبتلا به افسردگی اساسی باشند از خدمت دوره ضرورت معاف دائم می شوند، همچنین مشمولانی که شش ماه از حمله افسردگی آنان گذشته باشد و اکنون هیچ گونه علائمی نداشته و بهبودی کامل حاصل نموده باشند معاف از رزم خواهند شد.
وی در پایان گفت: مشمولان متقاضی معافیت پزشکی برای کسب اطلاع از آیین نامه معافیت پزشکی و قوانین و مقررات مربوط به آن، می توانند به پایگاه اطلاع رسانی سازمان وظیفه عمومی به نشانی www.vazifeh.police.ir مراجعه کنند.