کرمانشاه- پایگاه خبری طلوع- دکتر محمود رضا مرادی « ریاست دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه» عصر پنجشنبه «۲۵ شهریور ماه» در ستاد مدیریت و مقابله با کرونا استان که با حضور وزیر بهداشت در سالن جلسات شهدای دولت استانداری برگزار شد، اظهار داشت: طی چهار سال گذشته وقایع زیادی را پشت سر گذاشتیم و همکاران با تلاش ویژه کار خود را انجام داده ام.

دکتر مرادی با اشاره به اینکه موج پنجم کرونا از استان‌های شرقی و جنوبی آغاز شد و با تاخیر به استان ما رسید و با تاخیر هم شاهد سیر نزولی آن خواهیم بود، گفت: خوشبختانه در روزهای اخیر سیر بیماری در استان اندکی نزولی شده و امیدواریم این روند در روزهای آتی هم ادامه داشته باشد، در موج پنجم کرونا بطور میانگین ۴۱٪ تست ها مثبت شد و در روزهای اوج به ۱۵۶۸ بستری رسیدیم و علی رغم این شرایط و افزایش مبتلایان، خوشبختانه درصد فوتی ها با توجه به واکسیناسیون انجام شده نسبت به موج سوم کاهش یافته داشته و نسبت به میانگین کشوری کمتر بود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه گفت: تا امروز بیش از ۴۸٪ جمعیت هدف استان دوز اول و ۲۷٪ هر دو روز واکسن را دریافت کرده اند، و قرار است محموله های جدید برای استان تامین شود و با برچیده شدن محدودیت سنی از طرف وزیر بهداشت از امروز واکسیناسیون تمام افراد بالای ۱۸ سال در استان انجام می شود.

تاثیر مثبت واکسیناسیون:

دکتر مرادی با اشاره به تاثیر واکسیناسیون در کاهش مرگ و میر و بسترها گفت: در میان افرادی که واکسینه شده اند فوتی نداشته ایم و بستری‌های کادر بهداشت و درمان هم به میزان قابل توجهی کاهش داشته که نشان دهنده تاثیر مثبت واکسیناسیون است.

ریاست دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه سخنانش گفت: ۹ دانشکده در کرمانشاه فعالیت دارند و در چهار سال اخیر مجوز دو دانشکده علوم تغذیه و توانبخشی اخذ شده است، این دانشگاه دو پژوهشکده دارد و مجوز پژوهشکده سوم هم در راه انجام است.

به گفته دکتر مرادی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، از لحاظ پژوهشی چند سالی است که رتبه اول در میان دانشگاه های تیپ دو و رتبه هشتم در میان تمام دانشگاه های علوم پزشکی را به خود اختصاص داده است، در حوزه فناوری هم رتبه اول در میان دانشگاه های تیپ دو و رتبه سوم در میان کلیه دانشگاه های علوم پزشکی را توانسته ایم کسب کنیم.

این مسؤول تعداد مراکز جامع سلامت شهری و روستایی استان را ۱۳۲ مرکز اعلام کرد و افزود: در استان کرمانشاه ۶۲۹ خانه بهداشت داریم.

دکتر مرادی با اشاره به شیوع ویروس کرونا در بین مردم گفت: در این شرایط در کنار افزایش هزینه ها و مخارج، درآمدها به شدت کاهش پیدا کرد است و باعث شده مشکلات اقتصادی برای مراکز درمانی استان ایجاد شود که قطعا نیاز است حمایت های بیشتری برای بخش درمان صورت گیرد.

وی در خصوص مرکزیت کرمانشاه در غرب کشورابراز داشت: در این راستا نیاز است امکانات و تجهیزات درمانی بیشتری در اختیار دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه قرار گیرد، ما در بیمارستان طالقانی کرمانشاه به یک بالگرد نیاز داریم، این بیمارستان مرکز ترومای غرب کشور است.

انتهای پیام/رحمانی