دکتر جلیل امیدیان  با بیان اینکه عمل لیزیک چشم برای اصلاح عیوب انکساری چشم بکار می رود، گفت: تمام افرادی که سن بالای ۱۸ سال داشته و عیب انکساری چشم آنها به مدت یک تا دو سال ثابت باشد، می توانند عمل لیزیک چشم انجام دهند.

وی افزود: این شرایط کلی برای انجام عمل لیزیک چشم است و شرایط اختصاصی هم زمینه نیاز است که در معاینات چشم پزشکی مشخص می شود.

وی افزود: از شرایط مهم برای انجام این عمل این است که افراد دچار خشکی چشم، انحراف چشم و… نباشند و شکیبه چشم آنها سالم باشد.

امیدیان تصریح کرد: از طرفی قبل از عمل، حتما عکسبرداری از چشم صورت گرفته و شرایط قرنیه بررسی می شود، چرا که در عمل لیزیک چشم سطح قرنیه تراش داده می شود، بنابراین قرنیه چشم افراد باید از شرایط نرمال و سالمی برخوردار باشد.

وی افزود: با استفاده از دستگاه های مختلف توپوگرافی قرنیه مورد بررسی قرار گرفته و ضخامت آن سنجیده می شود، چرا که برای انجام این عمل ضخامت قرنیه باید مناسب باشد و بر روی قرنیه نازک این عمل انجام نمی شود.

این چشم پزشک خاطرنشان کرد: همچنین در افرادی که مبتلا به “قوز قرنیه” هستند هم عمل لیزیک چشم انجام نمی شود، چرا که با انجام لیزیک این عارضه تشدید می شود.

امیدیان با بیان اینکه عمل لیزیک برای تمام نمره های چشم قابل انجام است، گفت: بهترین نمره چشم برای این عمل بین ۵ تا ۸ است، اما برای شماره های بالاتر و پایین تر هم این عمل قابل انجام است و مشکلی نیست.

وی افزود: برای افرادی که تنها نیم نمره یا ۲۵ صدم نمره چشم آنها ضعیف است هم انجام این عمل امکان پذیر است، اما باتوجه به اینکه بینایی این افراد برای آنها مشکل ساز نیست شاید هزینه کردن برای عمل لیزیک چندان توصیه نشود.

این چشم پزشک با بیان اینکه عمل لیزیک چشم عمل راحتی است، گفت: طول مدت انجام این عمل نهایتا ۱۵ دقیقه است./ایسنا