معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی محیط زیست استان کرمانشاه درباره احتمال غبارآلود بودن هوای کرمانشاه در پاییز امسال هشدار داد.

فرشاد فتاحی ، با اشاره به پیش‌بینی‌ها مبنی بر کم بارش بودن پاییز امسال، اظهار کرد: این امر می‌تواند احتمال غبارآلود بودن هوا در فصل پاییز امسال را تشدید کند.

وی با بیان اینکه در استان کرمانشاه عمده آلودگی هوا ناشی از ریزگردها است، یادآور شد: تاکنون کانون ریزگرد فعالی در استان شناسایی نشده و ریزگردهایی که به سمت ما می‌آید از خارج مرزهای کشور و از سمت عراق، سوریه و شمال عربستان سعودی است.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی محیط زیست استان کرمانشاه با اشاره به اینکه در فصل پاییز حرکت جبهه‌های هوا از سمت غرب و جنوب غربی به سمت شرق است، افزود: با این شرایط احتمال برخواستن ریزگردها و حرکت آنها به سمت منطقه ما در اثر تلاطم هوا وجود دارد.

به گفته فتاحی، به دلیل خشکسالی های کم سابقه‌ای که با آن مواجه بوده ایم، احتمالا چشمه‌های ریزگردها تقویت شده و می‌تواند توده‌های گرد و غبار را راهی منطقه ما کند.

وی معتقد است، برای اینکه کاهش بروز گرد و غبار را داشته باشیم، تنها وقوع بارندگی در استان و کشور ما کافی نیست و باید بارش کافی در کشورهایی که کانون ریزگرد دارند نیز اتفاق بیافتد.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی محیط زیست استان کرمانشاه همچنین درباره احتمال بروز آلودگی در روزهای سرد به دلیل وارونگی نیز هشدار داد و تاکید کرد: البته این آلودگی در کرمانشاه سهم بسیار کمتری نسبت به ریزگردها دارد.

فتاحی بروز آلودگی ناشی از وارونگی را مربوط به زمانی دانست که هم هوا سرد باشد و هم صنایع بزرگ از سوخت‌هایی مانند مازوت استفاده کنند.

وی اشاره‌ای هم وضعیت آلودگی ناشی از ریزگردها در کرمانشاه در نیمه اول امسال داشت و گفت: در بهار و تابستان امسال هوای کرمانشاه ۹ روز غبارآلود بود.

به گفته معاون محیط زیست استان کرمانشاه، از این تعداد شش روز غیراستاندارد مربوط به فصل بهار و سه روز مربوط به تابستان بوده است./ایسنا