رئیس هیات ورزش همگانی استان کرمانشاه از راه اندازی ورزش مفرح فریزبی در کرمانشاه خبرداد.

نریمان رحمانی، بااشاره به آغاز فعالیت ورزش فریزبی در کرمانشاه، اظهارکرد: همزمان با آغاز فعالیت این ورزش، مسابقات لیگ دیسک طلایی فریزبی هم در استان استارت خورد.

وی افزود: لیگ دیسک طلایی فریزبی یکی از طرح های ملی فدراسیون ورزش همگانی است که در راستای مقابله با کم تحرکی و گسترش فرهنگ ورزش بین آحاد مختلف جامعه اجرا می شود.

رئیس هیات ورزش همگانی استان کرمانشاه معرفی ورزش مفرح و جذاب فریزبی و شناسایی و پرورش افراد مستعد در این ورزش را از دیگر اهداف برگزاری این لیگ عنوان کرد و گفت: لیگ دیسک طلایی در سبک مسافت، ۲۴ آبان در تمام شهرستان های استان به پایان خواهد رسید.

وی با بیان اینکه ورزش فریزبی رشته های مختلفی را در زیرمجموعه خود دارد، عنوان کرد: شروع رقابت های لیگ دیسک طلایی در سبک مسافت فریزبی است و به  مرور رقابت رشته های دیگر در دو رده آماتور نیمه حرفه ای و حرفه ای هم برگزار می شود.

رحمانی ادامه داد: درحال حاضر این لیگ در شهرستان های کرمانشاه، صحنه، قصرشیرین، گیلانغرب و کنگاور استارت خورده و تا پایان لیگ در همه شهرستان های دیگر نیز برگزار خواهد شد.

میلاد گلیاری رئیس کمیته فریزبی استان کرمانشاه نیز در ادامه به راه اندازی این ورزش در کرمانشاه اشاره کرد و گفت: فریزبی یکی از ورزش های مفرح در دنیا است که طرفداران زیادی هم دارد.

وی با بیان اینکه این رشته در سبک های مسافت، دقت، MTA و آلتیمیت، فری استایل یا حرکات نمایشی، گلف فریزبی و … برگزار می شود، گفت: در سبک مسافت این ورزش که درحال برگزاری رقابت های آن در کرمانشاه هستیم، ورزشکار در داخل یک محدوده و چارچوب قرار می گیرد و دیسک فریزبی را پرتاب می کند که هرچه میزان مسافت پرتاب شده بیشتر باشد، امتیاز بیشتری می گیرد.

رئیس کمیته فریزبی استان کرمانشاه ادامه داد: درحال حاضر ورزشکاران این رشته در کرمانشاه عصرها از ساعت ۱۵:۳۰عصر در پارک شاهد به تمرین می پردازند که علاقمندان می توانند برای دیدن تمرینات این ورزشکاران به این محل بیایند.

وی از فوتبال فریزبی یا آلتیمیت به عنوان یکی دیگر از سبک های فریزبی نام برد و گفت: این سبک معروفترین و پر مخاطب ترین سبک فریزبی است که به شکل یک ورزش گروهی برگزار می شود.

گلیاری افزود: در این سبک بازیکنان یک تیم در زمینی ۳۷ در ۱۰۰ متری بازی می کنند که همانند زمین فوتبال به دو قسمت تقسیم شده و هر تیم متشکل از هفت بازیکن است که با پاس دادن به هم سعی در زدن گل به هم دارند.

وی در تشریح سبک MTA یا بوم رنگی هم گفت: در این سبک ورزشکار در نقطه ای مقابل باد می ایستد، سپس دیسک فریزبی را در دل باد پرتاب می کند، بگونه ای که پس از حرکت دورانی باید دوباره در دست ورزشکار قرار گیرد.

رئیس کمیته فریزبی کرمانشاه گفت: در سبک دقت نیز دروازه ای در ابعاد یک و نیم در یک و نیم قرار داده می شود که ورزشکار باید از هفت فاصله و موقعیت به مدت سه دقیقه زمان ۲۸ پرتاب را به داخل دروازه انجام دهد./ایسنا