مدیر کل پزشکی قانونی استان کرمانشاه با اعلام افزایش مرگ و میر حوادث  از مردم خواست رعایت بیشتر نکات امینی را برای خود و خانواده داشته باشد تا شاهد خسارات جبران ناپذیر نشوند.

به گزارش خبرنگار طلوع کرمانشاه: دکتر سلیم خانی  گفت: فوتی‌های ناشی از حوادث کار در استان کرمانشاه طی هفت ماه ابتدای امسال افزایش یافته است.

وی با اعلام افزایش مرگ و میر ناشی از حوادث کار اشاره ای هم به مرگ افراد عرق شده طی هفت ماه گذشته داشت و افزود: طی این مدت ۱۶ فوتی حوادث غرق شدگی در استان کرمانشاه داشته ایم که از این تعداد ۱۳ نفر در رودخانه، ۲ نفر در دریاچه مصنوعی و سد و یک نفر نیز در کانال‌ آب غرق شده اند.

خانی آمار غرق شدگان را یک نفر زن و ۱۵ نفر مرد عنوان کرد و افزود: سال گذشته ۳۱ نفر شامل ۶ نفر زن و ۲۵ مرد در آب‌های استان کرمانشاه غرق شده‌اند، آمار جان باختگان بر اثر خفگی در آب نسبت به سال گذشته سیر کاهشی داشته است.

مدیر کل پزشکی قانونی استان با اشاره به اینکه تعداد جان باختگان ناشی از خفگی در آب‌های آزاد بیشتر اتفاق افتاده است از هم استانیها خواست از نزدیک شدن به آب رودخانه‌ها و سدها بپرهیزند.

خانی با اعلام اینکه طی هفت ماه سال جاری اجساد معاینه شده در مراکز پزشکی قانونی استان کرمانشاه باتشخیص علت مرگ مسمومیت با گاز مونواکسید کربن گفت: طی این مدت ۱۰ نفر(شش زن و چهار مرد) به علت مسمومیت با گاز منواکسید کربن جان خود را از دست داده اند، که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که تعدا متوفیان ۱۳ نفر(دو زن و ۱۱ مرد) بوده است مرگ بر اثر گاز منواکسید کربن در کرمانشاه کاهش داشته است.

 

این مسؤول گاز مونو اکسید کربن را “قاتل بی صدا” عنوان کرد و افزود: الزامی است با اقدامات پیشگیرانه خود را در مقابل آن مصون بداریم، مسمومیت با این گاز علائمی مانند سردرد، گیجی، خواب آلودگی، باریک بینی، تهوع، شکم درد، احساس زخم در گلو، سرفه خشک و کبودی لب و ناخن ها و در خردسالان بیشتر درگیری دستگاه گوارش را به همراه دارد که پس از دقایقی باعث مسمومیت و در نهایت مرگ می شود که به همین دلیل به “مرگ خاموش” لقب گرفته است.

 

دکتر خانی تاکید کرد: استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد، دقت و توجه به داغ بودن و سلامت دودکش ها، آبی بودن رنگ شعله وسایل گرمایشی، وجود تهویه مناسب در منزل برای ورود و خروج کافی هوا، عدم نصب آبگرمکن در حمام، حداقل فاصله یک متری انتهای دودکش از سطح بام و دیوار جانبی بام، استفاده از کلاهک مخصوص به شکل H، عدم استفاده از وسایل گرمایشی فاقد دودکش در خصوص وسایل گرمایشی بایستی رعایت شود.

مدیر کل پزشکی قانونی استان در خصوص برخورد با فرد مسموم با گاز منواکسید کربن گفت: سریعا فرد مسموم را از محیط آلوده به هوای آزاد منتقل کنید «مهم ترین اقدام محسوب می شود»، یقیه پیراهن و کمربند و لباس های تنگ مصدوم را باز کنید، اکسیژن دهی به فرد مسموم در صورت امکان، باز نگه داشتن راه های هوایی و تماس با اورژانس ۱۱۵ الزامی است.
رحمانی