معاون صنایع دستی کرمانشاه از میزبانی کرمانشاه برای برگزاری داوری مهر اصالت منطقه شش شامل استان های غرب کشور خبر داد.

حسین ویسی ، بااشاره به برگزاری ششمین دوره داوری مهر اصالت ملی در دی ماه، اظهار کرد: وزارت میراث‌فرهنگی امسال برای برگزاری این برنامه ۳۱ استان کشور را به ۹ منطقه تقسیم کرده تا به شکل منطقه ای برگزار شود.

وی یکی از اهداف وزارت میراث فرهنگی در منطقه ای کردن این برنامه را تمرکززدایی و توجه به استانها دانست و افزود: در این راستا، این برنامه در پنج استان منطقه غرب کشور شامل کرمانشاه، کردستان، ایلام، لرستان و همدان در قالب منطقه شش کشور برگزار می شود.

معاون میراث فرهنگی استان از میزبانی کرمانشاه در برگزاری داوری مهر اصالت منطقه شش کشور خبرداد و گفت: در این برنامه که دی ماه با حضور آثار صنایع دستی و هنرمندان صنعتگری از استان های غرب کشور برگزار می شود، پنج داور مجرب و خبره به داوری آثار ارسالی می پردازند.

وی با بیان اینکه از استان کرمانشاه ۳۰ اثر و از سایر استان ها هرکدام ۱۰تا ۱۵ اثر در این برنامه داوری خواهد شد، عنوان کرد: آثار صنایع دستی که در این برنامه داوری می شوند باید شاخص هایی همچون توجه به کاربردی بودن، خلاقیت و نوآوری، حفظ اصالت، مواد اولیه با کیفیت، داشتن سبک و هنر اصیل، هویت بومی و محلی و رعایت مسائل زیست محیطی را داشته باشند.

ویسی در ادامه گفت: داوری مهر اصالت ملی مقدمه ای برای حضور آثار هنرمندان صنایع دستی کشورمان در داوری مهر اصالت بین المللی است که در شورای جهانی صنایع دستی برگزار می شود.

به گفته این مسئول، طی ادوار گذشته ۱۲۵ اثر از هنرمندان صنایع دستی کرمانشاه نشان ملی و بین المللی گرفته اند.

وی برگزاری داوری مهر اصالت ملی را عاملی برای رشد صنایع دستی، کاربردی شدن و ماندگاری آن دانست و افزود: همچنین طی سال‌های گذشته برگزاری این برنامه سبب رقابت بین هنرمندان و ایجاد انگیزه برای آنها شده تا در آثاری که خلق می کنند، خلاقیت داشته باشند./ایسنا