آبشوران، این رودخانه متعفن زمانی یک جاذبه گردشگری در کرمانشاه بود، اما اکنون به آبراهه‌ای برای عبور فاضلاب تبدیل شده که خطر ریزش دیواره های آن در برخی نقاط هم به تهدیدی برای ساکنین جوار آن تبدیل شده است.

ساماندهی آبشوران از حدود ۱۰ سال قبل به شرکت آب منطقه‌ای استان واگذار شد و قرار بود کار ظرف مدت کوتاهی انجام شود،بگونه‌ای که این رودخانه در نهایت سرپوشیده شده و بخش‌هایی از آن حتی به معبر تبدیل شود، اما این پروژه نیز مانند اکثر پروژه‌های دیگر گرفتار کمبود اعتبار شد و اکنون با گذشته نزدیک به ۱۰ سال تنها کمی بیشتر از نصف کار انجام شده است.

بخش‌هایی از این رود ۱۴ کیلومتری اصلا وضعیت مناسبی ندارد و بارها درباره فرسوده شدن و احتمال ریزش پایه و جداره‌های آن هشدار داده شده است، برای مثال قطعه پارکینگ شهرداری وضعیت بسیار نامناسبی داشت که چند سال قبل این قطعه با دشواری‌های زیاد ساماندهی شد، اما در قطعه “حدادعادل” که مرکز اصلی بنکداران کرمانشاه است وضعیت بسیار وخیم است، بگونه‌ای که برای جلوگیری از ریزش این منطقه تردد ماشین‌های سنگین را ممنوع کردند.

در بودجه سال ۱۴۰۰ اعتباری که برای ساماندهی رودخانه آبشوران به عنوان یکی از پروژه‌های مهم شرکت آب منطقه‌ای کرمانشاه لحاظ شده بود نزدیک به ۱۰۶ میلیارد تومان بود که تخصیص کامل نداشته، اما مهمترین نکته شروع رایزنی برای جذب اعتبار بیشتر در بودجه ۱۴۰۱ است.

اکنون که فصل رایزنی برای تدوین بودجه ۱۴۰۱ است انتظار می‌رود این پروژه در اولویت کاری شرکت آب منطقه‌ای باشد و اعتبار کافی برای این پروژه پیشنهاد شود.

پیگیری‌ها برای گرفتن پاسخ از شرکت آب منطقه‌ای استان در زمینه اعتبار پیشنهادی برای ساماندهی آبشوران در بودجه ۱۴۰۱ بی‌نتیجه بود اما بر اساس آخرین اظهارنظری که مجری پروژه انجام داده حتی اگر اعتبار ۱۰۶ میلیارد تومانی مصوب امسال هم به طور کامل تخصیص پیدا کند پروژه امکان رسیدن به پیشرفت فیزیکی ۶۵ درصد را خواهد داشت و باز هم بخش زیادی از کار باقی می‌ماند.

رضا بیگوند خرداد امسال ، با بیان اینکه امسال ۱۰۶ میلیارد تومان برای این طرح در نظر گرفته شده، عنوان کرد: اعتبار سال گذشته ساماندهی آبشوران ۲۰ میلیارد تومان بود که تنها ۱۴ میلیارد تومان آن تخصیص پیدا کرد.

مجری پروژه ساماندهی رودخانه آبشوران ابراز امیدواری کرد، با تخصیص اعتبارات امسال، ساماندهی آبشوران در قطعه جدید استارت بخورد.

وی  مجموع پیشرفت این طرح را حدود ۵۲ تا ۵۳ درصد اعلام کرد و افزود: اگر اعتبار امسال به طور کامل و البته در زمان مناسب تخصیص یابد و افزایش تورم هم نداشته باشیم، می‌توان پیشرفت کار را تا ۶۵ درصد هم رساند.

بیگوند در خصوص زمان تقریبی اتمام کامل پروژه ساماندهی رودخانه آبشوران، اظهار کرد: همه چیز به تخصیص اعتبارات در زمان مناسب، شرایط اقتصادی کشور و نرخ تورم بستگی دارد و نمی‌توان زمان و یا رقم دقیقی را در این زمینه اعلام کرد.

سال ۱۳۹۱ که ساماندهی آبشوران به شرکت آب منطقه‌ای سپرده شد اعتبار برآورد شده برای تکمیل این طرح ۲۰۰ میلیارد تومان بود اما اکنون با طولانی شدن کار شاهد افزایش چند برابری هزینه‌های اجرای این طرح هستیم و امید آن می‌رود که رایزنی‌های مناسبی برای کسب اعتبار بیشتر در بودججه ۱۴۰۱ برای این پروژه انجام شود تا بتوان بخش قابل توجهی از کار را پیش برد. /ایسنا