به گفته یک کارشناس بازار طلا، انتظار برای تعیین تکلیف نتیجه مذاکرات و لغو تحریم‌ها باعث شده بازار طلا دچار رکود شود.

مجتبی فیروزی، با اشاره به روند صعودی قیمت طلا طی روزهای اخیر، گفت: هم اکنون قیمت خرید طلا از مشتری به یک میلیون و ۳۰۵ هزار تومان رسیده و پایه قیمت فروش طلا نیز یک میلیون و ۴۴۰ هزار تومان است.

وی ادامه داد: اگر روند افزایش قیمت دلار همچنان ادامه داشته باشد، قیمت طلا نیز همچنان صعودی خواهد بود.

این کارشناس بازار طلا و سکه با بیان اینکه مردم برای خرید طلا در بلاتکلیفی به سر می‌برند و منتظر نتیجه مذاکرات و لغو تحریم‌ها هستند، خاطرنشان کرد: برخی می‌ترسند مذاکرات به نتیجه نرسد و قیمت طلا از رقم فعلی هم بالاتر برود و برخی نگران هستند طلا بخرند و با حصول توافق قیمت‌ها ریزش کند و دچار ضرر شوند.

فیروزی معتقد است، این بلاتکلیفی بازار طلا را دچار رکود شدید کرده است.

وی با بیان اینکه اکنون فقط برخی برای حفظ ارزش پول خود خرید می‌کنند، یادآور شد: عمده تقاضای این افراد به سمت دلار، سکه یا طلای آب شده است.

این کارشناس بازار طلا از نگرانی که اکنون بین طلافروشان وجود دارد هم یاد کرد و گفت: برخی از مغازه‌ها فعلا از فروش سکه خودداری می‌کنند، زیرا این نگرانی را دارند که با فروش سکه و بالا رفتن قیمت آن دیگر توان خرید مجدد سکه را نداشته باشند و دچار زیان شوند، زیرا سکه حاشیه سود چندانی ندارد و ریسک آن بیشتر است.

فیروزی ابراز امیدواری کرد با حصول نتیجه در مذاکرات و لغو تحریم ها شاهد کاهش قیمت دلار و به تبع آن طلا باشیم و اظهار کرد: چنانچه نتیجه‌ای در مذاکرات حاصل شود قیمت طلا کاهش خواهد یافت./ایسنا