فرماندار کرمانشاه با بیان اینکه متکدیان در کرمانشاه جمع آوری و ساماندهی می‌شوند، گفت: کرمانشاه برای فعالیت متکدیان ناامن می‌شود.

 فضل الله رنجبر، با اشاره به تجمع متکدیان در محدوده پل ولایت تا سه راهی فرهنگیان کرمانشاه در عصرها و شب‌ها، گفت: هماهنگ کرده‌ایم تا اداره اجراییات شهرداری با همکاری کمیته‌ امداد و بهزیستی نسبت به جمع آوری و غربالگری متکدیان شهر کرمانشاه در این محدوده که گاها دیده شده بومی کرمانشاه هم نیستند، اقدام کنند.

رنجبر با بیان اینکه کرمانشاه برای فعالیت متکدیان ناامن می‌شود، ادامه داد: مقرر شده از آن دسته از متکدیانی که بعد از جمع آوری و غربالگری مشخص شود تحت پوشش نهادهای حمایتی مثل کمیته امداد و بهزیستی هستند، تعهد گرفته شود که دیگر به تکدی‌گری در سطح شهر اقدام نکنند.

 فرماندار کرمانشاه اضافه کرد: همچنین قرار شده افرادی که تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد نیستند و اقدام به تکدی گری در این مسیر می کنند نیز در صورت نیاز تحت پوشش این دو نهاد حمایتی بروند.

 وی با بیان اینکه وجود متکدیان برازنده کلانشهر کرمانشاه نیست، گفت: طبق قانون شهرداری‌ها موظف به جمع آوری متکدیان سطح شهر هستند. تاکنون نیز چندین مورد برخورد با متکدیان انجام شده که خواستار تداوم برخوردها از سوی اجراییات شهرداری هستیم. 

تکلیف کارگران روزمزد ساختمانی در کرمانشاه چه می شود؟

وی در ادامه اشاره ای هم به کارگرهای روزمزد ساختمانی مستقر در محدوده پل ولایت داشت و گفت: این کارگران ساختمانی در غربالگری ها از متکدیان جدا می شوند، چون از نظر قانونی مانعی برای حضور این کارگران در محدوده پل ولایت تا زمان اجرای برنامه جامع ساماندهی کارگران روزمزد از سوی شهرداری وجود ندارد.

 وی یادآور شد: از چندین سال گذشته از شهرداری خواسته شده تا بر مبنای یک طرح جامع، محلی برای استقرار کارگران روزمزد ساختمانی در شهر کرمانشاه که مجهز به امکاناتی مثل سرویس بهداشتی باشد تهیه کند، تا این کارگران شناسنامه دار شوند و افراد متقاضی نیروی کار راحت تر بتوانند این افراد را بکارگیری کنند که البته هنوز این طرح به دلیل وضعیت نامناسب بودجه ای شهرداری اجرایی نشده و شهرداری اجرای آن را منوط به تامین اعتبار می داند.

 وی ادامه داد: باید شهرداری و شورای شهر با همکاری اتحادیه کارگران روزمزد ساختمانی هرچه سریعتر ایجاد چنین مرکزی را برای ساماندهی این کارگران در دستور کار بگذارند./ایسنا