۵۰۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در استان کرمانشاه وجود دارد که انسداد آن‌ها در چند سال گذشته روند کندی را در پیش گرفته به طوری که این تعداد مدتهاست بدون تغییر باقی مانده است.

مدیریت آب یک موضوع بسیار پیچیده و فرابخشی است و حل تنش آبی در ایران و استان کرمانشاه تنها درصورتی امکان‌پذیر است که تمام ذی‌نفعان از جمله بخش‌خصوصی به‌ عنوان بازوی کمکی وارد میدان شوند و مردم نیز مدیریت لازم را در مصرف داشته باشند.

وجود ۵۰۰۰ حلقه چاه غیرمجاز و اضافه برداشت در چاه‌های مجاز نیز نمکی بر زخم کم‌آبی استان شده و منابع زیرزمینی هر روز از روز قبل کمتر شود و مصرف از حد مشخص پیشی گرفته به طوری که تعدادی از دشت‌ها با وضعیت فوق بحرانی مواجه شده‌اند.

این در حالی است که انسداد چاه‌های غیرمجاز یکی از برنامه‌های اصلی طرح ملی سازگاری با کم‌آبی است اما مدت‌هاست که تعداد چاه‌های غیرمجاز روی عدد ۵۰۰۰ حلقه ثابت مانده و شاید یکی از دلایل آن بازدارنده نبودن جریمه‌ها و هزینه پنج برابری انسداد یک چاه نسبت به جریمه آن است.

علی مرادی معاون حفاظت و بهره‌برداری آب منطقه‌ای کرمانشاه با بیان اینکه در استان کرمانشاه نزدیک به ۵۰۰۰ حلقه چاه غیرمجاز وجود دارد اظهار داشت: تعدادی از این چاه‌ها مربوط به قبل از مصوبه مجلس یعنی قبل از سال ۸۵ و در حال تعیین تکلیف هستند و تعدادی نیز مربوط به بعد از این سال و غیرمجاز بدون آمار محسوب می‌شوند که باید مسدود شوند.

وی عنوان کرد: در مدت کوتاهی نمی‌توان به این چاه‌ها رسیدگی کرد اما کنترل و مسدود کردن چاه‌هایی که در حریم منابع آب شرب هستند در اولویت قرار دارند.

مرادی با اشاره به نظارت بر مصارف کشاورزی و کنترل چاه‌ها گفت: در این زمینه به شهرستان‌ها ابلاغ شده و نصب کنتور هوشمند برای اینگونه چاه‌ها و جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز و انسداد یا مسلوب‌المنفعه کردن چاه‌های غیرمجازی که در حریم چاه‌های آب شرب هستند، در دستور کار قرار دارد./تسنیم