یک متخصص بیماریهای عفونی به تشریح بیماری اسهال ویروسی و علائم و راهکارهای درمانی آن پرداخت.

دکتر علیرضا جانبخش، با اشاره به افزایش موارد ابتلا به اسهال ویروسی در فصل گرما گفت: این بیماری علل مختلفی دارد و انواع ویروس ها می توانند در ایجاد آن نقش داشته باشند و باید بررسی های آزمایشگاهی صورت گیرد تا نوع ویروس ایجاد کننده آن دقیقا تشخیص داده شود.

وی افزود: این بیماری یک بیماری خودمحدود شونده است و طول مدت آن بین پنج تا هفت روز است و افراد در صورت مراقبت و مصرف زیاد مایعات بعد از این مدت بهبود می یابند.

جانبخش گفت: ویروس های ایجاد کننده “اسهال ویروسی” هم از طریق تنفسی و هم از طریق گوارشی امکان انتقال دارند، اما عمده راه انتقال آنها از طریق مصرف آب و غذای آلوده و استفاده از خوراکی ها با دست آلوده است.

این متخصص بیماری های عفونی تب، لرز، بدن درد، سردرد، حالت تهوع و استفراغ و اسهال را نشانه های بارز “اسهال ویروسی” عنوان کرد.

وی افزود: این بیماری درمان خاصی ندارد و با توجه به وجود اسهال ترشحی که آب بسیاری از بدن دفع می کند، مصرف زیاد مایعات در آن تجویر می شود.

جانبخش گفت: برای افرادی که دچار اسهال شدید شده و یا بیماری زمینه ای دارند هم سرم تراپی و بستری در مراکز درمانی تجویز می شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه خاطرنشان کرد: همچنین به افراد مبتلا توصیه می شود از مصرف غذاهای سنگین خودداری کرده و بیشتر غذاهای آبکی مانند سوپ استفاده کنند.

جانبخش افزود: افرادی که ایمنی ضعیف تری داشته و بیماری زمینه ای دارند باید بیشتر مراقب بوده و حتما به پزشک مراجعه کرده و مایعات زیادی مصرف کنند/ایسنا